Umudu Yitirmek Olmaz…

0

Galatasaray-Fenerbahçe futbol maçı oynanmasına bir kaç saat kala yetkililerce “ciddi istihbarat” olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Bu, önemli maçını statta izlemeye hazırlanan binlerce seyircinin can güvenliği için alınmış bir karar.

Şu an birçoğumuz bu kararın doğruluğunu tartışıyoruz. “Bir maçın güvenliği bile sağlanamıyorsa…” ile başlayan öfkeli cümleler, “cesur bir karar” diyenler ve bu gelişmenin aslında başka bir tedirginliğin işareti olduğunu düşünenler.

istiklal caddesinde saldırı sonrası

Hafta sonunu belli ki başta büyük kentler olmak üzere evde geçirdik. Yavaşlatılmış internetten gelişmeleri takip ettik. Ve İstiklal Caddesi’nde dünkü canlı bomba saldırısı geride, yaşamlarını yitirenleri, yaralananları ve güvensizlik bulutunu bıraktı.

Günlerdir heyecanla beklenen maçın ertelenmesinden sonra “normal” yaşama geri dönüşün nasıl olacağı sorusu aklımızda. Güvenlik birimlerinin resimlerini ve kimlik bilgilerini kamuoyuna duyurduğu 3 canlı bombanın nereden çıkacağı bilinmiyor. Sabah işe nasıl gideceğiz? Çocukları okula gönderecek miyiz? Hepimizi sarmalayan bu karamsarlıktan, endişe halinden nasıl çıkacağız? Zor zamanlardan geçiyoruz. Önümüzdeki bir kaç gün bu gerginlikle yaşamayı ve aşmayı deneyeceğiz.

Elbette bu kabus da sona erecek. Umudu yitirmek olmaz. Hele ki Nevruz’da, doğanın uyanışını, baharın başlangıcını kutladığımız bugünlerde…

“Hayat fırtınanın dinmesini beklemek değil, yağmurda dans etmeyi öğrenmektir.” Vivenne Greene.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın