Ucuza Organik Tavuk veya Sinir Savaşı

0

Hangi beslenme uzmanıyla konuşsanız çocukların beslenmesi için beyaz etin özellikle de tavuk etinin öneminden bahsederler. Ancak günümüzdeki tavuklar yetiştirilme ve beslenme şeklinden dolayı kelimenin tam anlamıyla “yaratık” haline gelmiş durumda.
Sorumluluk sahibi bir anne olarak, çocuğuma sağlıklı ya da günümüzün moda tabiriyle “organik “ tavuk eti yedirme telaşına düştüm. Arkadaşlarımdan biri, Kadıköy’de sabit pazarın yakınlarında bir kasaptan bahsetti. Hem tavuklar sağlıklıymış hem de fiyatları uygun.
Zaten sıkıntılı olan İstanbul trafiğinin okulların açılmasıyla birlikte kördüğüme dönüşmesine aldırmadan yollara düştüm. Sabit pazara ulaştığımda kendimi suçlu hissettim. Neden bu kadar güzel bir mekâna daha sık gelmiyorum diye hayıflandım. Şaşkın şakın tezgâhları seyrettim.

pazar ve korfbol 017
Bu arada kasaba siparişleri verdim. Biraz hava almak için dışarı çıktığımda esnafın konuşmalarını duydum. İşte o an hatırladım, neden buralara gelmekten vazgeçtiğimi… Pazarcılardan biri beni işaret ederek “taze mal geldi, taze mal geldi!” diye bağırırken, diğer tezgâhtaki ,” güzel hıyarım var, bakmadan geçme” şeklinde haykırmaya başladı. Çocukluğunda babasıyla pazara çok gitmiş biri olarak, aralarındaki şifreli konuşmayı anlamam uzun sürmedi. Hedef bendim.
Sonuçta tavuk bahanesiyle gelip, dolaşıp nefes almak istediğim yer bir anda cehenneme dönüştü. Otomobilime binip yine trafikte büyük çaba harcayarak eve dönmeye çalıştım. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. İnsanlar trafikte gerçekten çıldırmış olmalı. Çünkü Kadıköy’de yeşil ışığın veya kırmızı ışığın hiçbir anlamı yok.
Neyse birkaç saat trafikte cebelleştikten sonra zafer kazanmış komutan edasıyla eve ulaştım.

fresh-chicken

Çocuğuna sağlıklı beyaz et yedirmek ve ev ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla çıktığım seferden, kazancım 30 Lira. Ancak, otopark ve benzin parasını da göz önüne almak lazım. Ben artık hesap yapabilecek durumda değilim. Bundan sonra sağlıklı, organik ya da hesaplı diye o kadar yol gider miyim, o laflara bir kez daha tahammül eder miyim? Siz cevap verin…

Ayşe-2013-Istanbul

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın