Ucuz Uçak Bileti Arıyorsanız Günlere Dikkat Edin

0

 

Değişik yerler gezmek, görmek  herkes ister. Ama işin bir de maliyet boyutu var ki, zaten çok sık gezmeyi o engelliyor.

Hem rezervasyon yaparken hem de bilet satın alırken tarihlere dikkat ederseniz uygun fiyatlarla seyahat etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Uçak biletlerinde günler arasındaki fiyatlar % 16 ya kadar değişebiliyor. Ucuz uçak biletleri bulabilmek için  nasıl bir yol izlemelisiniz ?

yolculuk4

Eskiden Çarşamba günleri uçak fiyatları daha düşük olurken, son 18 aylık verilerde en ucuz günün “Pazar” olduğu görülüyor. İkinci ucuz gün “Cumartesi”, üçüncü ise “Çarşamba” geliyor.

Genellikle haftanın ilk gününe uçuşlar planlanıyor ve direkt satın alınıyor. Pazartesi günü fiyatları bu yüzden ucuz gün olan Pazar’dan % 16 daha fazla oluyor. İkinci pahalı gün “Salı”.

Çarşamba ve Perşembe günleri bilet fiyatları %12  düşüyor. Hafta bitmeden biletini almak ve hafta sonları uçmak isteyen son dakikacılar yüzünden “Cuma” günleri ise Pazartesi’den sonraki en pahalı gün oluyor.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda uygun bilet fiyatlarının dış hatlarda 27 hafta önceden olduğu belirlenmiş. Bu dönemdeki fiyatlar ortalama % 14.9 daha ucuz.

yolculuk6

Son dakikada ucuz bilet bulurum diye düşünüyorsanız, bu fikriniz beş saat ve üzerindeki uzun mesafeli uçuşlarda geçerli oluyor. Uzun mesafeli uçuşlarda son dakika fiyatları çok dalgalanıyor, hızla artıp düşebileceğinden takip etmenizde fayda var.

Bilet almayı son dakikaya bırakmayın, bir çok şirket az bir fiyat farkıyla rezervasyon yapıp, fiyat garantisi verebiliyor.

Şirketler koltukları hızla satıp, parasını tahsil etmek istiyor. Hava yolu sektöründe çok büyük finansman ihtiyacı oluyor. Fazla gelir elde etmek isteyen şirketler fiyatları borsa gibi yönetiyor. Talep oldukça ve uçuş tarihi yaklaştıkça fiyatları artırıyor. Satışlar azaldığında ise fiyatlar düşüyor ve promosyonlar bu dönemden başlıyor.

yolculuk7

Uygun bilet almak için belirli dönemleri takip etmelisiniz.

Dış hat uçuşları için en ucuz fiyat ortalama 171 gün öncesi oluyor.

Son bir ay içinde % 40 civarında artış yaşanıyor.

İç hat uçuşlarında en ucuz fiyat ortalama 57 gün önce bulunuyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın