Tuvalete Düşen Cep Telefonunu Kurtarmak İçin…

0

Başlığa bakıp hemen yüzünüzü buruşturmayın. Her on kişiden birinin cep telefonunu tuvalete düşürdüğünü göz önüne alırsak, aslında başınıza gelme olasılığı yüksek sorunlardan birinden söz ediyoruz.
Neredeyse tüm iletişimi, bilgi muhafaza etmeyi bu sihirli aletlerle sağladığımız ve sahip olmak için küçük çapta bir servet ödediğimiz düşünüldüğünde kişisel bir felaketten bahsediyoruz.
Çoğunlukla erkekler ve gençlerden oluşan bir kesim, cep telefonlarını pantolonlarının arka cebinde taşımayı tercih ediyor. Tuvalete gittiklerinde telefonu arka cepte unutanların birçoğu da tedbirsizliklerinin karşılığını kısa zamanda görür.

Peki, bu durumda ne yapılmalı?

1- Mümkün olan en kısa sürede telefonu tuvaletten çıkarın ki su, aletin tüm devrelerine girmesin.
2- Zavallı aleti tuvaletten çıkardıktan hemen sonra kapatın. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi bir süre erteleyebilirsiniz değil mi? Telefonu açıp kısa devre yapmasına neden olmamak lazım.

3- Telefonunuzu yapabildiğiniz ölçüde parçalara ayırın. Kabını açın, sim ve hafıza kartlarını ve pili ana gövdeden ayırın. Hepsini kuruması için kâğıt havlu üzerine yerleştirin. Telefonun ana gövdesini yumuşak bir bezle kurulayın.

cep tel
4- Telefonunuzu içine kuru pirinç doldurulmuş bir torbaya koyun. Torbanın havasını alıp ağzını sıkıca kapatın böylece telefondaki nemden kurtulursunuz.
5- Sonrasında telefonunuzu sıcak bir yerde en az 24 saat bekletin.
6- Artık telefonu çalıştırma zamanı geldi. Eğer çalışmazsa pilini yenileyin. Yine olmuyorsa yeni telefonunuzu seçmek için araştırmalara başlayın.

Tuvalete düşen telefonu kurtarmak için asla yapmamanız gereken iki şey var. İlki saç kurutma makinası ile telefonu kurutmaya çalışmak. Çünkü böyle yaparak, nemin, telefonun içindeki parçalara yayılmasına neden olursunuz. İkinci hata ise, telefon tümüyle kurumadan şarj etmeye kalkmak. Bu da telefonda kalıcı hasarlara yol açabilecek bir hareket.
Diyelim ki bu sefer telefonunuzu kurtardınız, ama unutmayın önlem almazsanız yine aynı kaza başınıza gelebilir. Belki artık cep telefonunu pantolon cebinden başka bir yerde taşımaya alışmak gerek. Eğer bunu başaramıyorsanız pantolon ceplerine fermuar ya da düğme dikmek de bir önlem olabilir. Su geçirmeyen telefon koruyucuları da akıllı bir yatırım olabilir.
Neyse kendinizi üzmeyin artık. Daha kötüsü de olabilirdi. Cep telefonunuzu tuvalet yerine yüzme havuzuna ya da bira dolu bir bardağa düşseydi durum daha zor olurdu. Çünkü bu sıvılar telefonların devrelerinde kalıcı hasar bırakabiliyor..

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın