Türk Kadınlarının Temizlik Merakı

0

Türk kadınlarının hijyen merakını bilmeyen yok. Şimdi de temizlik alışkanlıklarına bir bakalım. Temizliği en çok günün stresini atmak için yapıyoruz, böylece aklımız dağılmış oluyor. Hem de evimiz temizken, kendimizi daha huzurlu ve hafiflemiş hissediyoruz.Tozları alınmış, her köşesi temizlenmiş ve güzel kokan bir ev yorulsak da rahatlatıyor Türk kadınını..
Özellikle küçük çocuğuk varsa, temizlik daha derin yapılıyor.Önceliği banyo ve mutfak alırken, hijyen sıralamasında çamaşırlar beşinci sırada yer alıyor.

temizlik3

Temizlik malzemesi üreten firmalar, Türkiye genelinde kadınların temizlik motivasyonunu oluşturan etkenleri araştırmış ve işte sonuçları;
1. Aile fertlerinin sağlığı, özellikle çocuklar başta olmak üzere kadınlar için çok önemli. Yorgun bile olsalar temizliği ihmal etmiyorlar.
2. Bakterilerden arındırma, ikinci sırada… Reklamlardaki bakteri görüntülerinin de etkisiyle, özellikle bakteri öldürücü temizlik malzemeleri tercih ediliyor. Hatta bazılarının bir kaç ürünü karıştırıp oluşturduğu kendi formülleri bile varmış.
3. Bazı kadınların da, “dışarıda değil ama evde çalışıyorum” deyip, mahcup olmamak için kendisini temizliğe verdiği belirlenmiş.
4. Yaşam enerjisinin göstergesi olarak da temizlik yapıyoruz.Takdir edilme, titiz ve temiz görünme arzusu da temizlik yapmadan duramamasına neden oluyor.

temizlik4

5. Ayıplanma korkusu; ev temiz değilse kendimizi gergin hissediyoruz.Kazara bir arkadaşımız gelir de evi tozlu ve dağınık görürse, bizi kınayacağını düşünüyoruz.
6. “En temiz benim” duygusu da diğer bir motivasyon kaynağı. Bir yere misafirliğe gittiğimizde pencerelerin önündeki ve sehpalardaki tozları, bardak ve tabaklardaki lekeleri, banyo camlarındaki su lekelerini inceleyip, daha temiz olduğumuz duygusuyla kendimizi daha iyi hissediyoruz, yani diğer anlamıyla obsesif davranıyoruz

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın