Trump Yemin Etti, Kadınlar Sokağa Çıktı

0

Çok değil bir kaç yıl önce Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı olacak denilse bunun sadece bir şaka olacağı düşünülürdü. Ancak zorlu seçim kampanyasının ardından gerçekleşen seçimlerin ardından  Trump 45’inci başkan olarak yemin etti.

Trump yemin töreni  yaptığı konuşmada “Biz yalnızca yönetim transferi yapmıyoruz. Yönetimi siz halka veriyoruz” dedi . Sonrasında da onuruna verilen baloda Frank Sinatra’nın ünlü şarkısı “My Way” eşliğinde dans etti.

Bu görüntülerin üzerinden daha 24 saat geçmemişti ki Amerika Birleşik Devletleri’nin bir çok kentinde milyonlar sokaklara aktı.

Adı “Women’s March” Kadınlar Yürüyüşü olan olan bu eylemde Trump protesto edildi.

Eylem  sadece bir seçim protestosu değil, aynı zamanda tüm dünyada artan aşırı sağ söyleme karşı bir tepki ve kadın haklarına dikkat çekilmesi amacını taşıyordu.

Yürüyüş, Trump’ın dile getirdiği politikalarla  “kendini tehdit edilmiş, canavarlaştırılmış ve korkmuş hisseden” kimliklerle, Müslümanlarla, LGBT ‘lerle, yerli Amerikalılarla, siyahlarla, Latinlerle, engellilerle ve cinsel şiddet mağdurlarıyla dayanışmayı gündeme taşıdı.

Birçok eyaletten başkent Washington DC’ye  gelen ve sayıları 500 bin civarında olduğu bildirilen  protestocu, Kongre binasının çevresinde toplandı.

Yürüyüşün düzenleyicileri arasında yer alan  Gloria Steinem, konuşmasında Trump’ın başkanlık kampanyasında ülkedeki azınlıklar ve kadınların hedef alındığını belirtti.

Steinem, Trump’ın Müslümanları kayıt altına almaya başlaması durumunda kendisi dahil birçok kadının kendilerini kayıtlara “Müslüman” olarak geçireceklerini söyledi.

Kadın Yürüyüşü sadece başkentle sınırlı kalmadı. Amerika Birleşik Devletleri ve yaklaşık 60 ülkede milyonlar meydanlardaydı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın