Trump Başkan, Dünya Şaşkın

0

Dünya şokta… Uluslararası haber ajansları Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletlerinin 45. Başkanı olarak seçilmesini bu başlıkla duyuruyor. 8 Kasım’da yapılan seçimler, bir kaç saat önce Trump’ın zaferiyle noktalandı. Amerikan başkanlık seçimlerinin sonucu hem siyasi, hem de ekonomi çevrelerinde şaşkınlıkla karşılandı.

trump-es%cc%a7iyle-oy-kullandi

“Aday bile olamaz” denilen Donald Trump seçim sürecinde önündeki engelleri birer birer aştı. Adayı olduğu Cumhuriyetçilerin bile burun kıvırdığı Trump, neredeyse tek başına yürüttüğü seçim kampanyasını özellikle taşradaki seçmenlerin beklentileri üzerine inşa etti. Anlaşılan o ki, Donald Trump’ın kampanya sloganı “Make America Great Again” (Amerika’yı yeniden yüceltmek) hedefine ulaşmış.

trump-ku%cc%88rsu%cc%88de

Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan göçmenler, Müslümanlar, güvenlik ve IŞİD ile mücadele konularındaki yaklaşımı dikkat çekiciydi. Trump, ülkedeki camilerin gözetim altında tutulması gerektiğini ve Müslümanların emniyet güçleri tarafından “terörle mücadele” kapsamında fişlenmesi gerektiğini söylüyordu.

Göçmenler için de söyledikleri hafızalarda. Trump, tahminen yaklaşık 11 milyon yasadışı göçmenin sınır dışı edilmesini savunuyor. Hatta yasa dışı göçü önlemek için  Meksika sınırına duvar öreceğini, duvarın parasını Meksika’ya ödeteceğini söylemişti.

Ve son yıllarda diğer örneklerini gördüğümüz üzere anketler yanıldı ve Donald Trump sandıkta Demokratların adayı Hillary Clinton’ı geçti.

N

Sonuçların netleşmesinin ardından ilk açıklamasını yapan Trump; “Tüm Amerikalıların başkanı olacağım, artık tek vücut olma zamanıdır.” diyerek birlik beraberlik mesajı verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin müstakbel başkanı 70 yaşında. 1960’lı yılların başında liseyi yarıda bırakmak zorunda kalan Trump daha sonra Pensilvanya’da Wharton Institute’de işletme bilimleri eğitimi aldı. Aynı zamanda babası Fred Trump’ın emlak ve inşaat firmasında çalıştı. 1999’da babasını alkol bağımlılığı sebebiyle ölmesi nedeniyle yaşamı boyunca alkolden ve sigaradan uzak durdu.

is%cc%a7-adami-trump

Donald Trump, iş adamı olarak büyük başarılara imza attı.  Commodore Otelini Grand Hyatt oteller zincirine dönüştürdü. Manhattan’daki bir binayı alarak 68 katlı ünlü Trump Tower’ı inşa etti, çok sayıda otel açtı. Ancak işleri her zaman yaver gitmedi. Tam dört kez iflas başvurusu yaptı. Trump  gösteri ve eğlence sektörüne de ismini yazdırdı. 1996-2015 yılları arasında Miss Universe, Miss USA, and Miss Teen USA güzellik yarışmalarının organizasyonunu yaptı.

2003’te NBC televizyonunda yayımlanan ve yarışmacıların Trump’ın şirketinde bir yönetici pozisyon için yarıştığı “The Apprentice” (Çırak) programında ekrana çıktı.

T

Bu program bir dönem ülkemizde de ilgiyle izlenmişti.

Aile hayatına gelince… Donald Trump’ın 3 evliliğinden 5 çocuğu bulunuyor. Donald Trump’ın son eşi  Slovenya doğumlu ünlü model Melanie Trump.

yeni-first-lady

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni First Lady’si Melanie Trump 46 yaşında ve eşinin karşı çıktığı göçmenlerden.

trump-tes%cc%a7ekku%cc%88r-konus%cc%a7masinda-ailesiyle

Eski model, saat ve mücevher tasarımcısı. Melanie Trump’a eşinin başkan seçilmesi durumunda nasıl bir başkan eşi olacağı sorularına ” sanırım geleneksel bir First Lady olurum, Jackie Kennedy, Betty Ford  gibi.” cevabını vermişti.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın