Trafik Derdi Bitmiyor, Ama Kendinizi Rahatlatmanın Yolları Var

0

Trafik çilesi son yıllarda daha beter oldu. Arabayı kendiniz de kullansanız, servisi de tercih etseniz , sıkıntılı oluyorsunuz. İşe giderken ayrı, dönerken ayrı dert.

Özellikle İstanbul trafik sıkışıklığında dünyada 1’inci sırada yer alıyor. TomTom’un dünyada 200 şehirde yaptığı “Trafik Sıkışıklık Endeksi”ne göre, İstanbul da akşam trafiğinde yarım saatlik yol 62 dakikada gidiliyor. Ankara 34., İzmir 37. sırada bulunuyor.

Yapılmakta olan yollar, yağmur yağdığında uzayan araç kuyrukları derken sağlık da olumsuz etkileniyor.

Araştırmalara göre yolda geçen sürenin uzunluğu, mutluluğu azaltıyor, uyku kalitesini olumsuz etkiliyor. Çiftlerden biri günde 45 dakika ve daha fazla zamanını yolda geçiriyorsa, boşanma ihtimali diğerlerinden %40 daha fazla oluyor.

İstanbultrafiği

Gün içinde 24 km den fazla yol gidenlerin uzun oturma nedeniyle daha çok kilo aldığı görülüyor. Stres nedeniyle kortizol artınca da atıştırma isteği ve vücutta yağ depolanması oluyor.

Gidiş ve dönüşte kullanılan ulaşım aracı ne olursa olsun 10 dakika bile yol almak boyun ve sırt ağrılarına yol açıyor.

Otobüste iseniz;  oturacak yer bulacak kadar şanslıysanız, poponuzu tamamen geriye yaslayın, sırtınız bacaklarınız 90 derece olacak ve ayaklar yere düz basacak şekilde oturun. Direkt karşıya bakın, eğer kitap okuyorsanız 15 dakikada bir 30 saniye tavana bakarak boynunuzu esnetin.

Ayakta duruyorsanız; direğin tam karşısında değil, yanında durun. Direğe yaslanmadan demiri hafifçe tutun. Dizlerinizi hafif şekilde bükerek bir ayağınızı diğerinin önüne koyun. Dengeyi sağlamak için sırayla bacaklarınızı değiştirin.

trafiksorunu

Araba kullanıyorsanız; koltuğunuzun alçak olmamasına dikkat edin. Ellerinizi direksiyona üç ve dokuz yönünde yerleştirin, tepesinden tutarsanız boyun ve omuzlar yorulur.

Koltuğunuzun arkası tam L değil, hafif açılı durmalı. Koltuğunuz da geride değil, önde olsun. Belinizi destekleyen bir yastık da iyi olur.

Sonunda işe ulaştığınızda sahte bile olsa gülümseyin. Ruh haliniz iyileşecek, göz teması kurarak yanınızdakilere gülümseyin. Gününüzün güzel geçmesi için zihinsel bir şaşırtmaca da yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp beşe kadar sayın, gününüzü nasıl güzel geçirebileceğinizi ve nasıl mutlu olabileceğinizi hayal edin. Bir de vücudunuzu sakinleştirmek için kaslarınızı rahatlatın. Beş saniye tüm vücudunuzu sıkın, sonra ayak parmaklarınızdan başlayıp boyun ve başınıza kadar tüm kaslarınızı serbest bırakın.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın