Topluluk Karşısında Konuşmak Bir Sanattır

0

Çoğu insan topluluk karşısında konuşmaktan çekinir. Ne diyeceğini karıştırabilir, söyleyeceklerini unutabilir, ses tonu dalgalanabilir, ellerini nereye koyacağını şaşırabilir veya saçlarıyla oynayabilir. Bunlar sakin olamama, adrenalini kontrol edememe belirtileridir.

konusmasanati

Oysa başarılı bir konuşma yapabilmenin yolları var;

  • Pratik yapın. Siz konuşurken arkadaşınız kameraya çeksin. Böylece güçlü ve zayıf yönlerinizi görebilirsiniz.
  • Hangi topluluğa hitap edecekseniz o kitleyi önceden tanıyın. Onlara hitap eden bir espri ile ortamı yumuşatın, böylece sizi otorite olarak görebilirler.
  • Kıyafetiniz özenli olsun, yeni olmasın ki konuşma sırasında sağı solu çekiştirmeyin.
  • Yanınızda su bulunsun, su içmek için durakladığınızda bedenin kaç-savaş refleksini kontrol edebilirsiniz.
  • Tek tek söyleyeceğiniz kelimeleri ezberlemek yerine anlatmak istediklerinizi hafızanızda tutun.
  • Ellerinizi kullanarak vermek istediğiniz mesajı daha anlaşılır kılarsınız. Ellerinizi omuz ve bel hizası arasında doğal şekilde hareket ettirin. TED videolarını seyrederek tecrübe kazanabilirsiniz, buradaki konuşmacılar ellerini 2 kat daha çok kullanıyor.
  • Sözünüz kesildiğinde fırsat vermeden konuşmanıza devam edin.

tedkonusmalari

Kutlama konuşması yapıyorsanız kadeh kaldırırken gülümseten bir anınızı paylaşın. Çok uzatmadan günün anlamını, neden toplandığınızı, sizin için önemini vurgulayan bir-iki cümle kurun.  Kutladığınız olayı veya kişiyi öne çıkaran hoş bir anı kısaca anlatabilirsiniz.

Başsağlığı konuşması yapıyorsanız fazla duygusal cümleler kurmayın, işi ve hayatı hakkında nelerin önemli olduğundan bahsedebilirsiniz. Konuşmayı kısa tutun, amacınızın destek olduğunu düşünün ve morallerini yükseltmek için güzel anılarınızdan bahsedin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın