Tırnaklarınızı Koruyun

0

Herkes parlak ve pembe tırnakları olsun ister. Ama o kadar da kolay değil, ne kadar iyi bakılırsa o kadar sağlıklı olur. Elleriniz suda çok kalıyorsa, deterjan ve kimyasalları sık sık kullanıyorsanız dayanıklı olmasını sağlayan üst tabakanın aşınmasını engelleyemezsiniz. Daha hassas kalan tabaka da sağlıklı olmaz. Kullanılan ilaçların yan etkisi de tırnak problemlerine neden oluyor.
1. Tırnaklarınız geç uzuyorsa, vitamin desteği ve nemlendiricilerden yararlanabilirsiniz. A vitamini,kalsiyum,protein tüketiminize dikkat etmeniz de sağlıklı uzamasını sağlar.
2. Çok sık kırılıyorsa, buna stres ya da beslenme düzensizliği neden olur. Tırnakları kısa tutarak kıvrılmamasını sağlamalısınız.Tırnaklarınızın beslenmesini etkileyen ilaç kullanımıysa, hekime baş vurun.
3. Tırnak etleriniz soyuluyorsa, ellerinizi bir süre sıcak suda bekletin.Tırnak diplerindeki yarım ay şekline kadar etinizi iteleyin. Geceleri soyulan yere krem sürün, nemi çekmesini sağlayın.

tırnak4

4. Ayak tırnaklarınızda batık oluşuyorsa, törpüleme ve tırnakların biçimsiz kesilmesinden kaynaklanabilir. Diğer bir nedeni, parmağınızı sıkan ayakkabılardır. Tırnağın etin içine doğru uzamaması için, ayak sağlığı merkezlerinde pedikür işleminizi yaptırmalısınız. Yoksa acı artacağı gibi, cerrahi yöntemle tedavi edilmesi gerekir.
5. Tırnaklarınızın rengi bozulmuşsa, kan dolaşımında problem olabilir. Kalp ile ilgili sorunlar tırnak rengini değiştirir.İlaç kullanımına bağlıysa,doktorunuza danışıp bir süre ilacı bırakabilirsiniz.
6. Tabii tırnağınızı kapıya sıkıştırdığınızda ortaya çıkan morluktan bahsetmiyoruz. Tırnak uzadıkça, morlukta uzayacak,kesildiğinde kaybolacaktır.
7. Renkleri rahatsız ediyor diye sürekli oje kullanmak durumu daha da kötüleştirir.
8. El ve ayak tırnakları mantara çok açıktır. Tedavisi hem uzun sürer hem de dirençlidir. Şekil bozuklukları, renk değişiklikleri ve kalınlaşmalar olur. Tedavide çok sabırlı olmalısınız.
9. Şeytan tırnağından şikayetçiyseniz, tırnaklarınızı yemekten vazgeçin. Hem sızı hem de ağrı yapar, dibinden temiz bir makasla kesip,iltihaptan korumak için antibiyotikli pomat sürmelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın