Tepkiler Geri Adım Attırdı. Şimdilik…

0

Günlerdir insanlar tepkilerini türlü yollarla dile getirdiler. İmza kampanyaları, tepki yürüyüşleri, kadın örgütlerinin girişimleri… Sonunda önerge sahiplerinin “evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme” diye tanımladığı ancak toplumda “cinsel istismara af “ olarak yankı bulan tasarı komisyona geri çekildi.

Cinsel istismar düzenlemesi ile ilgili bu adım Başbakan Binali Yıldırım, tarafından “Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz” sözleriyle duyuruldu…

c%cc%a7ocuk-istismari1

Tecavüzcülere af düzenlemesi niteliği taşıyan bu önergenin komisyona çekilmesi, elbette önemli bir gelişmedir. Elbette bunun gerçekleşmesine milyonlarca insanın tepkisi göstermesi neden oldu. Kamuoyu baskısının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha birlikte yaşadık.

Ancak bu yaşananlara bir adım geri çekilip baktığımızda, 2016 yılında, kaç gün boyunca cinsel istismarın yanlış ve kabul edilemez olduğunu anlatmak zorunda kaldığımız gerçeği ile karşı karşıya geliyoruz.

Artı olarak, tasarının komisyona çekilmesi bunun bir daha gündeme gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Dileriz, yine bir gece yarısı tatsız bir sürprizle karşılaşmayalım.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın