Temizlikte de Başarılı Gıdaları Biliyor musunuz?

0

   Başlık biraz garip geldi değil mi? Ama doğru! Bazı besinlerin temizlikte de işe yaradığı bir gerçek.

Salatalık Kabuğu;  küçük çocuğunuz masayı ve duvarları kağıt olarak kullanabileceğini sanıyor henüz. Bu lekelerden kurtulma da hiç kolay değildir. O zaman salatalık kabuklarıyla temizlemeyi deneyin. Cilt bakımında önemli yer tutan salatalık kabuklarını kullanabileceğiniz bir alan daha var.

duvar

Bir dilim ekmek cam kırıklarını toplamaya yardımcı olur. Elinizden kayan bir bardak ya da kavanozun yere düşüp bin parçaya ayrılması sinir bozucudur. Özellikle de minik cam parçalarından kurtulabilmek büyük çaba ister. Bir dilim tost ekmeğini kırıkların olduğu bölgede gezdirin. Cam parçacıklarını kolaylıkla toparlarsınız.

Muz kabuklarını da atmayın. Özellikle de evde gümüş eşyalarınız varsa. Muz kabuklarıyla gümüşlerinizi parlatmayı deneyin. Sonuçtan pişman olmayacaksınız.

muz1

Ceviz deyip geçmeyin. Mobilyalarda oluşan çizikleri gidermede cevizden faydalanabilirsiniz. Cevizin kabuğunu soyup mobilyanın çizilmiş bölgesinde gezdirin. Cevizin yağının mobilyaya iyice nüfuz etmesi için parmağınızla bastırın ve bir saat bekleyin. Sonrada yumuşak bir bezle silin…

Ketçap sadece bir sos değildir… Bakır eşyaları temizlemek için de ketçap kullanabilirsiniz.  Bakırlarınıza bir bez yardımıyla ketçap sürün. Yarım saat kadar bekletin ve yıkayın.

Soğanın sağlık için faydalarını bilirsiniz. Peki, mutfaktaki en inatçı kir olan ızgaraları temizlemekte kullanabileceğinizin farkında mısınız? İkiye bölünmüş soğanı mümkünse ısıtılmış ızgara üzerinde gezdirin böylelikle yağlı artıklardan kurtulursunuz.

soğan2

Mısır Nişastası yağlara karşı…  Koltuğa dökülen yağlardan kurtulmak için mısır nişastasını deneyin. Leke oluştuğunda bir iki kaşık mısır nişastası yağı çeker. Elektrik süpürgesi ile nişastayı temizledikten sonra nemli bir bezle lekeden kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı sağlık için en önemli besinlerden. Onun en inatçı lekeye karşı başarısından haberdar mısınız? Reçine bulaşmış bir kumaşın üzerinin zeytinyağı damlatılmış bir bezle silin…

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın