Televizyon İzlemek Zararlı mı?

0

Sihirli kutu televizyon yaklaşık kırk yıl önce evlerin başköşesine yerleşti. Siyah-beyazdan renkliye, şimdi de hd yayınlarla insanları karşısında saatlerce oturtabilen televizyon olmasaydı ne yapardık? Dünyanın dört bir yanında yaşanan gelişmelerin anında yayınlandığı haberler, bin bir marifetin sergilendiği yarışmalar, milyonları beyaz ekran önüne çivileyen diziler. Peki, televizyon izlemenin bir sınırı var mı? Bu durumun sağlık üzerinde etkisi nedir?
Haftada ortalama 34 saati televizyon karşısında geçirdiğimizi biliyor musunuz? Neyse ki gençlerin televizyon izleme süresi, yıllar içinde azalmaya başladı. Ancak bu yaş gruplarının bilgisayar ve akıllı telefonlara yoğunlaştığı gerçeğini göz ardı etmemek lazım. Genç grubun internette ya da akıllı telefonlarla günde ortalama iki saati ekran karşısında geçirdiğini düşünürsek durumun vahameti ortaya çıkar.
Peki, bu rakamlar aslında ne diyor? Araştırmalar, televizyon karşısında geçirilen her bir saatin insan ömrünü 22 dakika kısalttığını savunuyor. (Dikkat bir sigara içmek, yaşamınızdan 11 dakika çalıyor.) Televizyon karşısında geçirilen süre, aynı zamanda fiziksel aktivitenin en aza indiği ve sağlıksız beslenme eğiliminin arttığı bir dönem olarak değerlendiriliyor.
Sağlıksız beslenme durumu en çok çocukları etkiliyor. Yine araştırmalardan ortaya çıkan bir çarpıcı sonuç; çok televizyon izleyen çocukların abur cubur bağımlılığı artarken, meyve tüketimleri yok denecek düzeye iniyor. Televizyon reklamlarının çocukları “sağlıksız” yiyeceklere yönlendirmesi de üzerinde düşünülmesi gereken bir diğer konu.
Peki, televizyonun karşısında kanepeye uzanıp, dizilerdeki yaşamlara öykünen insanların ne kadar mutlu olduklarından söz etmeye ne dersiniz? 30 yıl boyunca derlenen verilerin analizinden ortaya çıkan sonuç, az televizyon izleyen çocuk ve yetişkinlerin daha mutlu olduğunu ortaya koyuyor. Yine bu grubun daha çok televizyon izleyenlere oranla daha sosyal olduğu saptanmış.
Televizyon izlemenin olumlu yönleri de var, doğal olarak. Televizyonda izlenen programların niteliği de çok önemli. Yine araştırmalara dönelim. Televizyonda eğitim programları izleyen çocukların akademik başarılarının, şiddet içerikli filmler izleyen yaşıtlarına oranla daha iyi olduğu kanıtlanmış. Yetişkinler için yapılan araştırmalarda da, televizyonda kısa (?) bir dizi izleyen bireylerin testlerde yüksek puan aldıkları ve sosyal duyarlılıklarının arttığı belirlenmiş. Televizyon izlemenin dinlendirici etkisi de yadsınmamalı.
Ekran karşısında geçirilen zaman için olumsuz değerlendirmeler yapmak yerine, belki de doğrusu, bu durumdan fayda sağlamanın yollarını tartışmak. Televizyon karşısında pasif konumda kalmak yerine yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak, reklamlar yayınlanırken biraz jimnastik yapmak işe yarayabilir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın