Televizyon Çocuğunuzun Hayatı Olmasın

0

Reklamlar ve müzik yayınlarındaki sesler, hareketli görseller çocukların ilgisini fazlasıyla çekiyor. Bir anne olarak itiraf etmem gerekiyor, oğlum bebekken yemek yedirebilmek için televizyondan faydalandım ben de.
1-1,5 yaşlarında çocuklar başlarını döndürüp ilgilendikleri hareketlere kısa süre için bakmaya başlıyorlar. 2-2,5 yaşlarında diğer işlevlerinin gelişmesi ve konuşmalarının başlamasıyla beraber televizyonla daha çok ilgileniyorlar.Çizgi filmleri seyretmeleri uslu oturmalarını,böylece biz annelerin işlerimizi rahatça yapmamızı sağlıyor. Çizgi filmlerdeki kahramanlarla kendilerini özdeşleştirerek oyun oynama ve taklit yeteneklerini geliştiriyorlar. Hayal dünyalarında kendilerini onların yerine koyarak, etraflarını da sevdikleri kahramanlarla donatıyorlar. Genellikle iyi ve kötüler olarak ayrılan gruplarda erkekler süper güçlerle donanmış birer savaşçı olurken, kızlar da sihirli güçleri olan perileri seviyorlar.

çocuk19

2-4 yaş arasında, anne ve babaların dikkat etmesi gereken, hayal ile gerçeklerden bahsederek çocukların hayal gücünü öldürmemesidir. Büyüdükçe zaten anlayacaklar değil mi?
2-6 yaş döneminde zihinsel ve sosyal gelişimle dil gelişimi ön planda oluyor.Seçtikleri karakterlerle oyunlar kurup kendi dünyalarını yaratıyorlar. Hatta gerçek hayattaki sevgi, korku,güçsüzlük gibi duygularını da bu karakterlere yansıtıyorlar.
Buradaki önemli nokta olumsuz etkilenme durumları oluyor, Süpermen gibi uçmak isteyebilir mesela.Ya da günlük hayattan uzaklaşıp tamamen bu role girerlerse çevreleriyle olan iletişimde ve uyumda sorunlar çıkabilir.Şiddet içeren sahneler ise ayrı bir sorun, saldırganlık ve öfke artışına neden oluyor.

çocuk20

Doğrusu, anne ve baba olarak çocuklarımıza kaliteli zaman ayırmak ve bu sürede onunla oynamak, dinlemek ve anlamak için çaba göstermek oluyor.3 yaşından önce mümkün olduğunca televizyondan uzak tutmak ve sonrasında bir saat ile sınırlamak gelişimi için artı bir puandır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın