Telefonlar Akıllandıkça, İnsanlar Deliriyor. İPhone Çılgınlıklarını Duydunuz mu?

0

         Günümüzde “teknoloji” yaşamın kendisi haline geldi. Hele cep telefonlarının vaz geçilmezliğini tartışmıyorum bile. Cep telefonunu sadece çocukları ile konuşmak için (o da genellikle akşam saatlerinde) kullanan annemi kessen onsuz sokağa çıkmaz oldu. Gençlerin akıllı telefonla olan aşkına da zaten hepimiz sürekli tanıklık ediyoruz. 

         Ancak İPhone düşkünlüğü bambaşka bir şey. Çıkan her yeni modele sahip olmak için insanlar günlerce kuyruklarda bekliyor. Hani “beleş dağıtıyorlar” desem, son modeller için istenen rakamla ülkemizde yüzbinlerce aile bir ay yaşamını sürdürüyor. 2007 yılında tüketicilerine kavuşan İPhone ile ilgili Huffington Post’ta yayımlanan bir yazıda insanların onun uğruna neler yapabileceğini ortaya koyulmuş. Tabii en uç örnekleri…

iphone1

İşte o yazıda yer alan İPhone deliliklerinden örnekler.

Çin’de 2011 yılında bir genç böbreğini satılığa çıkarmış. Bu satıştan elde ettiği parayı İPhone ve İPad almak için kullanmış.

Yine Çin’de İPhone almak için üç çocuğunu sattığı gerekçesiyle yargılandı.

Çinlilerin İPhone bağımlılığı bu kadarla da kalmıyor. Geçtiğimiz günlerde bir genç, İPhone alabilmek için kız arkadaşını kiraya vermeye hazır olduğunu açıkladı. Kız arkadaşının da destek verdiği bu kiralama işleminin sadece “duygusal” sınırlar içinde yapılacağının özellikle altı çizildi.

İPhone, başlık parası olarak da gündeme geldi. Suudi bir genç adam evlilik öncesinde müstakbel kayınbiraderinden başlık parası olarak İPhone 6 talep etti. Sonucu bilmiyoruz…

Gözü açık bir “girişimci”  Amerika Birleşik Devletleri’nde evsizleri ücret vereceği vaadiyle evsizleri Apple mağazasının kapısında kuyrukta bekletti. Ancak evsizler bu işten eli boş çıktı.

iphone3

Yine Amerika Birleşik Devletleri, yine Apple mağazası önündeki kuyruk. Mağazada sınırlı sayıda İPhone 5S kaldığını öğrenen bir kadın daha ön sırayla 5 bin liralık Louis Vuitton çantasını değiş tokuş yaptı.

New York’ta sadece İPhone çalan hırsız çeteleri türemiş. Dudak bükmeyin, sadece geçen yıl 3 milyon Amerikalının akıllı telefonu çalınmış..

Hazır hırsızlıklardan bahsediyoruz; 2012’de bir adam 20 aylık çocuğun elinden İPhone çalarken güvenlik kameralarına yakalanmış. Çocuk, bu sırada annesinin telefonunda çizgi film izliyormuş

Kimileri, İPhone 6 sahibi olmak Apple mağazalarının önüne çadır kurdu. 22 gün bekleyen bile varmış. Mağaza içinde yaşanan kavgalar da sıradan hale gelmiş.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın