Teknoloji ve Biz; Her Çağa Uyarız, Her Yeniliğe Açığız

0

Zaman teknoloji zamanı.
Artık teknolojiyi kullanmak konusunda hızlı olmak kadar, çok sık değişen ve gelişen teknolojiyi yakalamak ve öğrenmek de bir o kadar önemli. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; kadınlar elektronik eşyaların kullanımında karşı erkeklerden daha fazla özgüven sahibi. Kadınlar teknolojiyi kullanırken kendilerini daha rahat hissediyorlar, artık evde bu konuda uzmanlık eş ve çocuklarla sınırlı değil. Televizyon ayarlarının yapılması, bilgisayarlara program yüklenmesi gibi konularda yardım isteme devri bitmiş görünüyor.
Araştırmalar, yine kadınların erkeklerden daha çok teknolojik cihaz satın aldığını gösteriyor. Tabii bu da iletişime bağlı cihazlar dışında, ev ve mutfak konusunda yardımcı çok sayıda teknolojik ev aletlerinin çıkmasına da katkı sağlıyor.
Aslında öncelikle teknolojinin sözlükteki anlamını bilmek gerekiyor. Teknoloji; herhangi bir alanda insanların faydası için, o alandaki araçları, gereçleri veya bilgileri genişletmek, geliştirmek anlamına geliyor.
Teknolojinin biz kadınlar üzerindeki en büyük faydası, annelerimize göre çok daha rahat bir hayat sürdürebilmemiz. Özellikle, mutfak için geliştirilen yeni ev aletleri en büyük katkıyı sağlıyor. Ekmek pişirme makineleri, çorba hazırlayan blendırlar, akıllı kahve makineleri mikrodalga fırınlar, çamaşır ve  kurutma makineleri gibi bir çok yeni cihaz hayatımızı kolaylaştırıyor.
Daha birkaç sene öncesinde, e-posta alıp gönderme , e-ticaret , sosyal paylaşım ağları konusunda çoğu kadının bir “fikri yokken”, bugün hemen her yaşta kadının vazgeçilmezi durumunda. Yeni teknolojiyi anlamaya gelince, bizler bu konuda zamanı yakalamakla kalmayıp sosyal ağ teknolojilerinde dünya rekorları kırıyoruz.
O kadar ki günlük hayatımızda araba kullanırken , spor yaparken, çalışırken hem işimizi yapıp hem de sosyal paylaşım ağlarını aktif olarak kullanabiliyoruz. Spor salonunda müzik dinleyip, mesaj yazıp tüm egzersizleri de aynı anda yapabiliyoruz.
Teknoloji günlük yaşantımızın, her alanına girerek neredeyse zorunluluk oldu. Doğal olarak hayatımızı bu kadar rahatlatan ve dünyaya uyum sağlamada kolaylık sağlayan bu cihazların, kadınlara faydasının yanında zararları da bulunuyor. Aletlerin yaymış olduğu elektromanyetik enerji sağlığımızı kötü yönde etkiliyor .Özellikle ev ortamında kadıların daha uzun süre bulunması ve çok sayıda teknolojik cihaz kullanımı sebebiyle zararlı etkilere maruz kalma oranı artıyor. Bu zararların başında kansorejen etki, üreme sağlığı sorunları , özellikle gebe kadınlarda bebeğin zarar görebilmesi ve hatta düşük tehlikesinin artması, konsantrasyon bozukluğu, bel ve sırt ağrıları geliyor.
Bu nedenle kadınların, teknolojinin sağladığı faydalardan en üst seviyede yararlanırken, aynı zamanda sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak adına daha çok bilinçlenmesi ve bu aletleri satın alırken, fayda ve gereklilik üzerinde çok iyi düşünüp hareket etmesi gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın