Tekmeye Tahliye…

0

Kadına yönelik şiddetin son dönemdeki en somut örneğiydi… İstanbul Çekmeköy’de Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için belediye otobüsünde tekme atan Abdullah Çakıroğlu, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Çok sayıda kadın avukatın da hazır bulunduğu duruşmada sanık Çakıroğlu, psikolojik rahatsızlığı bulunduğunu öne sürdü.  Ayşegül Terzi açısından çok yıpratıcı geçen duruşma sonrasında mahkeme sanığın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, ayrıca  sanık Çakıroğlu’nun daha önce tedavi gördüğü Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesindeki dosyası ve tüm raporlarının istenmesini ve tıbbi evraklar toplandıktan sonra sanığın gözlem altına alınması ve akıl sağlığı yönünden rapor alınması hususunun değerlendirilmesini kararlaştırdı. Tahliye olan Abdullah Çakıroğlu’nun Ayşegül Terzi’nin ev ve işyerine 6 ay boyunca yaklaşmaması yönünde karar verildi.

Sanığın tahliye kararının ardından Ayşegül Terzi sinir krizi geçirdi.

tekmeye-tahliye

Peki bu duruşmadan çıkan sonuç toplumu nasıl etkiledi? Sosyal medyadaki paylaşımlar özellikle kadınlar arasında öfke ve kaygının öne çıktığını gösteriyor. Ayşegül Terzi’nin karar sonrasında “öldürecek beni!” çığlığını göz ardı etmemek gerek.

Bir iki noktaya takılıp kalıyor aklımız…  Sanık Abdullah Çakıroğlu, psikolojik rahatsızlığına rağmen nasıl güvenlik görevlisi olarak çalışabilmiş? Bunu soruşturan bir kurum var mı?

Mahkemelerin, psikolojik rahatsızlığı olduğunu söyleyen sanığı tedbir olarak tedavi görmeye gönderme yetkisi yok mudur?

“Korkuyorum!” diyen Ayşegül Terzi’nin başına bir şey gelirse bunun sorumlusu kim olacaktır?

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın