Tecrübeyle Sabit…

0

Yıllar bir birini kovalarken, tecrübe hesabımız her geçen gün kabarıyor. Dostlarla dertleşirken ortaya koyduğumuz çözüm önerilerinde, gençliğimizdeki telaşın izlerinin yerini deneyimin sağduyusu almış durumda.

Birbirimize olumlu telkinlerde bulunmayı artırıyoruz. Mümkünse olumsuzlukları görmek istemiyoruz, tabii bizlere  zarar vermedikçe…Veriyorsa da çözmeye çalışıyoruz.

Son dönemde duyduğum bilgece yaklaşımları sizlerle paylaşmak isterim.
*Bir sorunu çözebilmek için elinden geleni yap, ama başaramıyorsan kabul etmeyi öğren. Her şerde bir hayır olduğunu bilmek gibi, kabullenmek de insanı dinginleştirir.

arkadaş32

*Bazen her şeyi oluruna bırakmak lazım.
*Kendinle baş başa kalmayı ihmal etme. Düşüncelerinin, duygularını baskılamasına izin verme, bazen hisler, gerçeği daha net gösterir.
*Başkalarıyla kendini karşılaştırmaktan uzak dur, çünkü bu bir işe yaramaz.
*En zor anda bile, unutma ki bu da geçecek. Aşamayacağını düşündüğün her engel, unutamayacağını sandığın her acı, haftalar, aylar sonra sadece hafızanda bir anı olarak kalacak. Çünkü yaşam, her aşamada farklı bulmacaları, problemleri önümüze çıkarmaya devam edecek. Sadece sorunları çözmeye yoğunlaşıp, hayatın verdiği armağanları göz ardı etmek de hatalı. Çünkü zaman, onları da bizden koparıp alıyor.
*Geçmiş ve gelecek aslında “hayalden” ibarettir. Önemli olan nokta, bugünün gerçek olduğunun farkında olarak yaşayabilmek.

soru8
*Başkalarını yargılayarak onları anlayamazsın. Bu, sadece sizin insanlara, yaşama karşı olan güvensizliğin yansımasıdır.

*Kimsenin lafıyla dolduruşa gelmeyin, ama aklınızın bir köşesinde tutun.

*Güçlüklerle karşılaştığınızda kaçmayın, çıkış yolu arayın. İçinden çıkamadığınız her sorun daha da büyür aklınızda.

*Bahanelerin arkasına saklanmayın. Hayatta bir duruşunuz olsun, ondan taviz vermeyin.

*Başkalarına karşı düşünceli olun, herkesin yaşamında çokça  mücadelesi var.

yardım2

*Sizi dinlemeyen ve anlamak niyetinde olmayan kişilerle boşuna tartışmaya girmeyin.

*Kin, nefret gibi olumsuz duyguları frenlemeye çalışmak gerekir. Siz her zaman iyiye, sevgiye ve hoşgörüye yatırım yapın.
*İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğü bir yere kadar önemlidir. Ama hayatınızı “el âlem ne der? ” yaklaşımıyla yönlendirirseniz, kaybeden siz olursunuz.
*Herkesin sevilmeye, saygı duyulmaya, en azından sesini duyurmaya hakkı vardır.
*Yıllar geçtikçe, bir hobi sahibi olmanın değeri daha çok anlaşılıyor. Sevdiğiniz, yaparken keyif aldığınız bir uğraş kendinize verebileceğiniz en önemli hediyedir.
*Eğitim, kariyer ve unvanlar yaşamın bir dönemine hakim olsa bile, aile bağları ve dostluklar kalıcıdır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın