Tatil Zamanı Geldi, Sağlık Sorunları Keyfiniz Kaçırmasın

0

Tatile bir an önce çıkmanın hayallerini kuruyorsunuz, hem bedeniniz hem de zihninizin dinlenmesi için tüm hazırlıkları eksiksiz yapmaya çalışıyorsunuz. Yine de elinizde olmayan bazı riskler var ki, tatilinizi burnunuzdan getirebilir.
Tatil çantanıza aşağıdaki ilaç ve malzemeleri almayı unutmayın;
Ağrı kesici, ateş düşürücü, antienflamatuar tabletler,antispazmotik tablet, antialerjik jel ve tablet, yara bantları, antiseptik yara temizleyici, sinek-böcek kovucu sprey ve tabletler, ateş ölçer.

Ne tür riskler sizi bekliyor;
Gıda Zehirlenmesi; tatildeki korkulu rüyalarından biri. Gıda hijyenindeki problemler, zehirlenmeleri arttırıyor. İyi koşullarda muhafaza edilmeyen ya da hazırlanmasındaki yanlışlıklar besinlerin hızla bakteri üretmesine neden oluyor. Mide bulantısı,kusma,karın ağrısı ve ishal sizi halsiz düşüyor, bazen ateşin de eşlik etmesiyle odaya kapanıyorsunuz.

tatil6

Böcek Sokması; doğa içinde yaşayacağınız bir yere gidiyorsanız böcek sokmasından kaçamayabilirsiniz. Eğer sokulan yerde iğne kalıyorsa çıkarmak, ardından sabun ve soğuk su ile yıkamak gerekir. Buz koyarak ağrı kesici de alınabilir gerekirse. Alerjik reaksiyon yapma riskine karşı, antihistaminik ilaç da alabilirsiniz.
İdrar Yolu Enfeksiyonları; havuz ve denize girilmesiyle beraber bu dert başlıyor. Islak mayonun üzerinizde kalarak kuruması ve sentetik – naylon karışımı mayolar vücudun hava almasını engelliyor. Tuvalete sık ve yanma eşliğinde çıkma ilk belirtisi hastalığın. Anüs ve idrar çıkışının birbirine olan yakınlığı da mikropların bulaşmasını kolaylaştırıyor. Enfeksiyonlar, antibiyotik ile tedavi edilebiliyor.
Vajinal Mantar Enfeksiyonları; ıslak mayosunu değiştirmek istemeyen kadınların en büyük problemi. Kaşıntı,ağrılı idrar, yanma ve akıntı ile kendini gösteren hastalık sıkıntı veriyor. Diyabet, uzun süren antibiyotik kullanımı, naylon iç çamaşırları, vajinal duş da enfeksiyona neden oluyor. Fitil, hap ve krem kullanımı ile iyileşme sağlanıyor.
Göz enfeksiyonları; alerjik konjiktivitler ve havuzdan bulaşan viral enfeksiyonlara sık rastlanıyor. Kaşınma, kızarıklık,sulanma, şişme ve yanma ile çapaklanma artıyor. Alerjik ise, şapka ve gözlük koruyabiliyor ancak viral enfeksiyonlarda antialerjik göz damlaları kullanılıyor ancak, şiddetliyse kortizonlu göz damlaları gerekiyor.

tatil5

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın