Tatil Aslında Çok Şeydir

0

Tatili seviyorum. Tatili içimdeki başka benlikleri, diğer yüzümü görebildiğim için seviyorum. Getirdiği tasasız günler için… O günlerde hayat bizim için ne usanmadan her gün yazılan yapılacaklar listeleridir, ne cevaplanacak elektronik postalar, ne bitmeyen sıkıcı toplantılar, ne de yetişilecek randevular.
Hayat artık, bahçeden toplanan domatesin kokusu, denizin tuzu, zeytin ağacının gölgesi, ikindilerin özgürlüğüdür. Balığın yanında, şarap mı içsem, rakı mı ikilemini yaşamaktır. Karmaşık hayatımızdan, basite ve en güzeline kaçıştır. Bavullar dolusu kıyafetler taşıyıp içinden sadece bir şort ve tişört ile günleri geçirebilmektir. Bir kitapla zaman doldurmaktır, en ufak bir pişmanlık duymadan. Gün batımının keyfine varmak, dostlara daha bir sıkı sarılmaktır. Hele bir de tatilde yanınızda tüm sevdikleriniz varsa, eliniz telefona gitmez, herkes yanı başınızdadır.
Ege’nin dar yollarında yanı başımızdan motorla geçen bölge yerlisi çifttir, çekingen ama bir o kadar da özgür…Bu sahneye güneş ve zeytin ağaçları eşlik eder. İstanbul,” aşkım” derken, küçük bir sahil beldesinde yaşayabileceğini hissetmesi, insanın kendine bir kez değil, bin kez hayret etmesidir. İstanbul artık çok uzakta kalan ve hep ufuk çizgisinin gerisindeki Eminönü’dür.
Tek dert, kışın alınmış birkaç kilodur belki. Tatil insanın kendisiyle savaşmadığı zaman dilimidir, iç sesini ne yoğun duyar insan. Ama bu ses rehavet içinde, çok yükselemeden, uzaktan gelen bir ninni gibi ulaşır kulağımıza. Vakti değildir, şimdi onunla tartışmanın. Varsın o da yer alsın bu sonsuz zamanda… Tatil hem bir eylem, hem de bir ruh halidir aslında…

(Hale 2013)
Fotoğraf:Burak Eşsiz

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın