Taşıyıcı Annelik

0

Antalya’da yapılan 11. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, taşıyıcı anneliğe izin verilmesi için çağrı yaptı. İlk kez başarılı rahim nakli yapılan ve hamileliği devam etmese de hamile kalabilen Derya Sert’e yapılan ameliyat pek çok kadına ışık oldu.
Türkiye’de her yıl, 100-150 kız çocuğu rahimsiz ve vajeni olmadan doğuyor.Kanser nedeniyle rahmi alınan kadınlarla beraber, taşıyıcı anneliğe ihtiyaç duyan kadın sayısı artıyor. Ayrıca, rahim anomalisi olan, hamile kalmasında sağlığını tehdit eden ciddi hastalıkları olanlar ve hamileliğini sonlandıramayanlar da aday. Farklı tekniklerle vajen yapılan kadınlara, yumurta bulunsa da anne olamıyorlar. Bu yüzden evlilikleri yürümeyen çiftler var.
Taşıyıcı annelikte,annenin yumurtaları babanın spermleriyle döllenerek, elde edilen embriyo taşıyıcı annenin rahmine yerleştiriliyor.Genetiği çifte ait olan bebeği başka bir kadın taşıyıp doğuruyor. Türk doktorlar, bir çok ülkede taşıyıcı anneliğe izin verildiğini ve rahim nakline paralel yürütülürse anne olmak isteyen kadınlar için umut olacağını söylüyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın