Taşıyıcı Anne Çocukta Depresyona Yol Açar mı?

0

Günümüzde insanlar çocuk sahibi olmak için tıbbın sağladığı her imkânı kullanmaya çalışıyor. Ancak bu yöntemlerle dünyaya gelen çocuklarda ileride nasıl bir etki bırakacağı konusunda elimizde yeterli veri yok. Yeni yeni bazı ipuçları ortaya çıkıyor. Mesela taşıyıcı anneden doğan çocukların ileride depresyona girme riskinin daha fazla olduğu belirlendi. Bir araştırmaya göre çocuklar, biyolojik anneleri tarafından doğurulmadığı düşüncesine alışamıyorlar.
Cambridge Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmada taşıyıcı anne kullanan 30 aile , bağış yumurtayla hamile kalan 31 aile, sperm donöründen sperm kullanan 35 aile ve normal yolla doğum yapan 53 aile incelendi.
Araştırmada anneler ve çocuklarla 3, 7 ve 10 yaşına geldiğinde görüşüldü. Sperm ve yumurta nakliyle çocuk sahibi olan çiftlerin çocukları ile normal yollarla çocuk sahibi olan ailelerin çocuklarının duygusal durumları arasında bir fark görülemedi.
Fakat taşıyıcı anne vakalarında çarpıcı sonuçlar elde edildi. Taşıyıcı annelerin çocuklarında, agresif , antisosyal davranış bozuklukları, duygusal sorunlar, anksiyete veya depresyon görüldü. Araştırma henüz tamamlanmadı. Araştırma kapsamında, ailelerle, çocukları 14 yaşına geldiğinde tekrar görüşülecek.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın