Tasarruflu Ampul Kırılırsa Zehirlenir miyiz?

0

Sosyal medyada çok sık karşıma çıkan ve tasarruflu ampullerin kırılması durumunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ile ilgi yazı uzun zamandır kafamı kurcalıyordu. Bir kaç gün önce bu kez komşum WhatsApp’ten gönderdi altına da “aman dikkat et senin evde çocuk da var.” notunu ekleyerek.

Tasarruflu ampullerin kırılmasının yol açabileceğine dikkat çeken orijinal metin “Bir öğretim görevlisinin başından geçenler” adıyla belki size de ulaşmıştır. Bu paylaşım, tasarruflu ampuller kırıldığında içindeki civa yüzünden zehirli olabileceği uyarısında bulunuyordu.

Komşumun mesajının ardından en kolay yoldan internette biraz araştırma yaptım. Doğrusu konuyla ilgili bir çok yazıyla karşılaştım, ancak bir çoğu aynı metnin tekrarı şeklindeydi.

Dün de teyit.org sitesi bu konuyu araştıran bir yazı yayımladı. Yazıda, yurtdışı kaynaklara da atıfta bulunularak, tasarruflu ampuller kırılması durumunda solunması tehlikeli olabilecek cıva buharının ortaya çıkabileceğine dikkat çekiliyor.

Ayrıca Amerikan Çevre Koruma Ajansının tasarruflu ampul kırılması sonrasında neler yapılması gerektiği konusundaki yönergesi de yazıda yer almış. Buna göre tasarruflu ampul kırıldığı zaman;

“Temizlikten önce: Odayı havalandırın

Odadaki insanları ve hayvanları odadan çıkarın ve kimsenin içeri girmesine izin vermeyin.

Camları açın ve en az 15 dakika boyunca odaya girmeyin.

Temizlik: Elektrik süpürgesi kullanmayın

Kırılan parçaları toplamak için elektrik süpürgesi kullanmayın.

Parçaları sert bir kağıt veya karton yardımıyla toplayın.

Küçük parçalar ve tozu toplamak için bant kullanın.

Temizlenen materyalin imhası

En kısa sürede temizlenen parçaları binanın dışına çıkarın.

Ellerinizi yıkayın.”

Tasarruflu ampuller, daha önce kullanılan ampullere oranla yüzde 75 enerji tasarrufu sağlıyor ve ömürleri 6 kat daha uzun. Tasarruflu ampullerde ortalama 4 miligram cıva kullanılıyor. Bir zamanlar evlerin duvarının vazgeçilmezi eski termometrelerdeki cıva miktarının 500 miligram olduğu düşünülünce hayli düşük bir miktar. Ayrıca son yıllarda üretilen tasarruflu ampullerde kullanılan cıva oranı da yüzde 20 azaltılmış.

Sonuç olarak, tasarruflu ampul kırıldığında kuralına uygun bir şekilde temizlenmeli, çünkü içindeki cıva zehirlenmeye neden olabilir. Ancak kuralına uygun temizlendiğinde paniklemeye gerek yokmuş.

Konuyla ilgili teyit.org’daki yazı;

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın