Tahıllı Gıdaların Tüketimi Ve Şeker Hastalığı

0

Tahıllı gıdaların yoğun tüketimi, özellikle buğday ve buğday ürünlerinin tüketimi ile şeker hastalığı arasındaki ilişki ispatlanmış durumda… Bu besinler kan şekeri düzeyini ve insülin seviyesini basit şekerden daha fazla yükseltiyor. Bu da iç organlarda yağlanma, insülin direnci, obezite ve diyabete, bunları takiben de kalp hastalıklarına neden oluyor.

Buğday ve buğday ürünlerindeki protein bileşikleri “lektin” ler insülin direnci yaratarak şeker hastalığının gelişimini hızlandırıyor. Bu lektinler ayrıca doyma hormonu leptine direnç yaratıp obezite ve yağlanmaya da yol açıyor.

tamtahillar

Tahıllardaki proteinlerin sindirimi zordur. Lektin proteini, beyin hücrelerinde bulunan leptin reseptörlerini bloke ederek kronik bir çok hastalığa zemin hazırlıyor.

Başta buğday ve yulaf, tam tahıllı baskın beslenme vücutta asit oluşumuna neden olur. Ayrıca kemik ve dişlerdeki kalsiyum ve fosfor mineralleri kanın pH değerini korur. Tam tahıl ağırlıklı, sebze ve meyveden fakir beslenme tarzı kemik sağlığını da bozar. Yine tahılların neden olduğu göbek ve iç organlardaki yağ dokusundan salgılanan sitokinler, vücutta yangıya neden olur. Bu da osteoporoza yol açar, kemik ve eklem sağlığına zarar verir.

sagliklisebzeler

Tam tahıllar asidik yapıda, sebze ve meyveler alkali yapıda besinlerdir. B ve E vitamini içeren tahıllar, A ve C vitamininden yoksundur. Baklagillerde olduğu gibi kompleks karbonhidrattan zengin, ama çok düşük yağ oranına ve bitkisel proteinlere sahiptir. Sebze ve meyvelerin besin içeriği tam tahıllardan üstündür ve onlardaki her türlü besini fazlasıyla barındırır.

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın