Süt Sadece Süt Değildir…

0

Süt, hepimizin beslenmesinde önemli yer tutan, çocuklara sevdirmek için büyük uğraş verdiğimiz o sihirli sıvı. Bilim dünyası yıllardır sütün yararları ve zararları üzerinde tartışıp duruyor.

çocuk süt

Bırakalım bilim dünyası çalışmalarını sürdürsün, ama şimdi sütün çok bilinmeyen yönlerine bir göz atalım. Okumayı sürdürün, emin olun çok şaşıracaksınız.

1- Evlerde gümüşlerin parlatılması pek de sevilen bir iş değildir. Hemen herkesin kendine göre gümüş parlatma yöntemi vardır. Ama bu çok zaman tüketen iş için sütten faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kararmış gümüşlerinizi, içine bir kaç damla sirke ya da limon suyu damlatılmış süt dolu kapta bekletin. Sonra gümüşlerinizi yıkayıp kurulayın. Gözlerinize inanmayacaksınız.

gümüş

2- Aynı karışımla mobilyalarınızı da parlatabilirsiniz.

porselen

3- Çok sevdiğiniz bir porselen fincanında ya da tabağınızda çatlama olduğunu gördüğünüzde canınız sıkılır değil mi? İşte bir süt mucizesi daha… Derin bir tencereye çatlamış olan porseleni yerleştirip üzerini kaplayacak kadar süt koyun. Tencereyi ocağa koyup sütün kaynamasını sağlayın. Sonra ısıyı düşürüp 45 dakika boyunca kaynamanın sürmesini bekleyin. Sütün içinde bulunan proteinler, porselendeki çatlağın onarılmasını sağlayacaktır.

Ecofish TNQ November 2002

4- Buzluktaki balığı çözülmesi için sütte bekletin. Balığın tadındaki farklılığa inanamayacaksınız.
5- Çocuğunuz varsa mürekkep lekesini gidermek için ne kadar çok uğraştınız değil mi? Giysinin lekeli bölümünü geceden süte yatırın. Sabah lekeli kısmı duruladıktan sonra giysiyi çamaşır makinesinde yıkayın. Denemekte fayda var.
6- Deri eşyalarınızı,(çanta,ayakkabı,ceket vb.) sütle ıslatılmış süngerle parlatabilirsiniz. Sütün deri eşyalar üzerindeki yıpranma izlerini yok ettiğini de hatırlatalım.
7- Süt tozu ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karışımla güneş yanıkları yada böcek ısırmalarından kaynaklanan sıkıntıları da giderebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey;süt tozunu az miktarda su ile macun haline getirip içine yulaf ezmesini karıştırıp tahriş olan bölgeye sürmek.

cilt9

8- Yine süt tozu ve az miktarda suyu karıştırarak elde ettiğiniz kremi yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze sürün ve 10 dakika kurumasını bekleyin. Sonra bol su ile yüzünüzü temizleyin.
9- Süt tozu ve sıcak su karışımı da makyaj temizlemekte harikalar yaratır.

el yıkama

10- Çocuğunuz bisikleti ya da evdeki tamir işlerinden sonra ellerinize bulaşan siyah lekeler ve yağ kalıntılarından kurtulmak için yine süt yardımınıza koşar. Sütle yulaf ezmesini karıştırın macun haline getirin. Bu karışımla elinize masaj yapın. Ve yıkayın.
11- Hani kazara çok acı bir şey yersiniz ve ne yapacağınızı bilemezsiniz. Ne ekmek ne su! Burada da bir bardak süt ağzınızdaki yanmayı giderir.
12- Çocuklar hatta zaman yetişkinler bile ilaç yutmakta zorlanır. Su yerine ilacı süt ile içmeyi deneyin.

Sadece süt deyip geçmeyin. Herkese lazım…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın