Süt Deyince Aklınıza Sadece İnek Sütü Gelmesin

0

Anne sütü ile başlayıp, inek sütü ile devam eden döngü, bitkisel süt kaynakları devreye girince değişti. Beslenme alışkanlıkları ve besin alerjisi nedeniyle sütün farklı kaynaklardan kullanımı yaygınlaştı.

İnek sütüne alternatif; keçi sütü, soya sütü,badem sütü ve Hindistan cevizi sütü artık kolayca bulunuyor.

Sütün içerdiği faydalı besin öğeleri insan organizmasının büyümesi ve gelişiminde önemli yere sahip. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde özellikle güçlü kemikler  ve beyin gelişimi için içilmesi gerekiyor. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarına olumlu katkısı, kalsiyum emilimi, kan basıncı ve kanser riskini düşürücü etkisi, diş çürüklerine karşı koruyuculuğu ve kilo kontrolündeki etkisini de saymalıyız.

süt3

Yaş aldıkça karşımıza çıkacak olan osteoporozla, kalsiyum depolarını doldurarak savaşıyor. Sağlıklı ve yetişkin bir kişinin günde iki porsiyon(400ml), çocuklar-gençler-hamileler-emziren kadınlar-menopoz sonrası kadınların günde üç-dört porsiyon (600-800ml) süt ve süt ürünleri tüketmesi öneriliyor.

Sütlerin birbirinden farklı özellikleri neler;

İnek sütünün yaklaşık %90’ı su, C vitamini ve demire ilaveten B12, folik asit ve yüksek kaliteli protein içeriyor. İçindeki whey proteini düşük, kazein proteini yüksek olduğundan 1 yaş altındaki çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabiliyor.

Pastörize edilen UHT ve sterilize gibi işlemler sütün vücuda olan yararını azaltsa bile, uzun süre korunması açısından gerekiyor.

süt2

Keçi sütünün kalsiyum miktarı daha yüksek ve A vitamini, fosfor,magnezyum, selenyum içeriği ile anne sütüne en yakın süt. Çinko, demir ve sodyumu diğer sütlerden düşük ve bebek beslenmesinde anne sütünden sonra öneriliyor. Alerjik etki yaratan laktoglubin maddesini vücut tolere ediyor. Laktozu da daha az, ancak temel yağ asitlerinin fazlalığı nedeniyle yağlı ve kalorili oluyor.

Yüksek CLA içerdiği için vücuttaki yağ miktarının azaltılmasında faydalı ve kilonun korunması sürecinde de etkili oluyor.

süt5

Soya sütü bakliyat frubundan olan soya fasulyesinin ısıtılması, ardından öğütülüp süzülmesiyle elde ediliyor. A,D,E vitaminleri, riboflavin ve fitoöstrojenler içeriyor. Menopoz öncesi sıcak basması belirtisini azaltıp, iyi kolestrolü yükseltiyor.

Laktozsuz olduğu için iyi bir seçenek, aynı zamanda soya bileşenleri insülinin düzenlenmesi ve yağ metabolizması üzerinde olumlu etki yapıyor. Kalsiyum içeriği zayıf ve badem sütünden daha yüksek proteine sahip. Vejeteryan sporcular tarafından tercih ediliyor.

süt6

Badem sütünün bir bardağı 26 kalori ve şeker içermediği için kilo vermek isteyenlerin tercihi. Proteini inek sütünden daha az, içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri ve folat serotonin seviyesini artırıyor. Anksiyete ve kaygıyı düşürücü özelliği nedeniyle strese iyi geliyor.

Laktoz intoleransı ve inek sütü alerjisi olanlar ile kalsiyum ihtiyacını dengelemek, metabolizmayı hızlandırmak isteyen 65 yaş üzeri kişiler tarafından tercih ediliyor.

E vitamini, manganez,magnezyum, kalsiyum, bağışıklık güçlendirici mineral ve vitaminler açısından zengin, fakat proteini düşük olan badem sütünün kalp hastalıklarında  önleyici ve tedavi edici özelliği var.

süt7

Hindistan cevizi sütü rendelenmiş beyaz meyvenin su ile karıştırılıp bekletilmesiyle elde ediliyor. Krema kıvamında ve yoğun olan sütün kalorisi ve kandaki kolestrolü artıran doymuş yağ oranı yüksek. Bu nedenle kardiyovasküler risk taşıyanlar ve kolestrolü yüksek olanlar bu yağdan yapılan ürünleri tüketmemeli. Sodyum, magnezyum,potasyum,fosfor ve B grubu vitaminler içeren Hindistan cevizi sütünün 100ml’si 230 kalori içeriyor.

süt8

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın