Süpermarketlerde Gizlenen Tehlikeler

0

Alışveriş doğal ihtiyaç, sağlıklı besinleri almak için en çok gittiğiniz yer süpermarketler. Sağlığınızı korumak için, burada dikkat etmek gereken noktalar var;
Bakterilerin ürememesi için sıcaklığın kontrol altında olması gerekir. Özellikle hazır pişmiş gıdaların muhafazası önemli. Termometreyi kontrol etmelisiniz, yoksa serin rafta saklanmış gıdalar zehirlenmelere yol açabilir. Soğuk gıdalar 5 derece ve altında, sıcaklar ise 57 derecenin üstünde muhafaza edilmeli. Sıcak ürün, dört saatten fazla süredir bekliyorsa almayın.

market1

Meyve ve sebzelere, toplandığı yerden markete gelene kadar uzun bir yolculuk yaptığı sürede bir çok kere el değmiş oluyor.Yemeden önce dikkatlice yıkamalısınız.Soyduğunuzda bile, kabuklarından bakteri bulaşabilir.Bunun için yemeden önce 5 derece veya daha soğuk bir yerde saklamalısınız.
Et, tavuk, balık gibi ürünleri ve dondurulmuş gıdaları alışverişinizin sonuna bırakın. Sıcakta uzun süre kalmaları içlerinde bakteri oluşumuna neden olabilir.
Aldığınız et ürünlerini, dolapta iki günden fazla saklamayın, bu süre içinde kullanmayacaksanız derin dondurucuya koyun ve son kullanma tarihlerine dikkat edin.
Açıktan aldığınız ekmekler, genellikle ellenmiş oluyor. Ambalajlı olanları tercih edin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın