Sükûnet Her Zaman İyi midir?

0

Nasılsınız? Sıcaklarla aranız nasıl? Tatil yaptınız mı? Çocuklarınızın yeni öğretim yılı için hazırlıklara başladınız mı? Akşam yemeği için ne pişireceksiniz?

icsavas

Son 3 yıl içinde Suriye’de yaşanan iç savaş yüzünden yüz bin kişi öldüğü tahmin ediliyor. Geçen hafta henüz kim tarafından yapıldığı tartışma konusu olan kimyasal saldırıda ölü sayısı ise binin üzerinde. Uluslararası toplum olup biteni “yakinen” izliyor. İç savaş yüzünden mülteci konumuna düşen Suriyeli çocuk sayısı bir milyon olarak ifade ediliyor.
lübnan
Lübnan’da geçtiğimiz gün meydana gelen iki ayrı bombalama olayında 50’ye yakın kişi yaşamını yitirdi. Saldırıların Suriye’deki iç savaşla ilgili olduğu söyleniyor. Bu arada kaçırılan iki Türk pilottan henüz haber yok.
Mideast Iraq Then And Now

Irak ise yıllardır durulmadı. Son 24 saatte meydana gelen bombalı saldırılarda 30’a yakın insan öldü. Irak için sakin geçirilen bir gün denilebilirdi.

Ve Mısır… Son 3 yılda dengelerin sürekli değiştiği Mısır’da yaşanan darbenin ardından yitirilen yaşamların sayısı ile ilgili sağlıklı bir veri elimizde yok. Bazı kaynaklar binin üzerinde insanın yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin de gözaltında olduğunu bildiriyor.

Dolar 2 Liranın üzerini gördü. Ülkemizde ”felaket tellalları”, ekonomik kriz kapıda uyarısında bulunuyor. Toplum neredeyse bir elma gibi yarıya bölünmüş gibi. Kimine göre gelecek karanlık, kimi ise güneşin altında hissediyor kendisini. Gezi eylemleri sonrasında saflar biraz daha belirginleşmiş gibi. Toplumda birçok konuda kafalar karışık.

amin
Geçenlerde Amin Maalouf’un “Doğudan Uzakta” isimli kitabını okudum. Yaklaşık bir yıldır kütüphanemde okunmak için bekliyordu. İçinde bulunduğumuz coğrafyayı farklı etnik yapıları ve bu kaygan zeminde yolunu bulmaya çalışan insanları anlatır kitap. Ne yazık ki gelecek için öngörüleri pek parlak değil.
Ne demiştik başlarken? Nasılsınız? Tatilde kilo aldınız mı? Yeni öğretim yılı için hazırlıklar başladı mı? Akşam yemeği için ne pişireceksiniz? Evet, bizler için yaşam olabildiğince sakin akıp gidiyor. Sükûnet her zaman iyi midir? Bilemedim…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın