Şu Yoga Da Neyin Nesi ?

0

“Basit yaşam,ulvi düşünce.”

Swami Sivananda

Gece olunca yarasalar baş aşağı uykuya dalmışlar. İçlerinden bir tanesi yere inmiş ve ayaklarının üzerinde durmaya başlamış. Diğerleri sormuşlar: “Ne yapıyorsun yarasa kardeş?”

O da cevap vermiş: “YOGA YAPIYORUM.”

Tıpkı diğerlerinden farklı olan yarasa gibi, yogaya başlamaya karar verdiyseniz, etrafınızdaki insanların bazen alaycı, en iyi olasılıkla şüpheci tavırlarıyla karşılaşacaksınız. Kuşkucu gözlerin üzerindeki kaşlar tek tek kalkacak ve bu yola baş koymanızın hiç de hayra alamet olmadığı söylenecek. Bu sizi yıldırmasın! Çünkü yogaya başlamakla hayatınızın en önemli ve değerli yatırımını yapıyorsunuz.

yoga5

Yoga “büyük bir aydınlanma yaşatan” esrarengiz bir olay mıdır? Sorunun cevabı pek çoğunuzun belki de şaşıracağı üzere “EVET.” Ancak “büyük bir aydınlanmaya” varıncaya kadar yenmesi gereken kırk koca fırın ekmek var! Bu kitapta bunu derinlemesine inceleyeceğiz.

Peki, yoga dedikleri nedir, ne değildir?

YOGA AŞAĞIDAKİLER DEĞİLDİR:

– Sadece Hindistan’da yapılan bir etkinlik DEĞİLDİR!
– Din veya tarikat DEĞİLDİR!
– Mevcut dini inançlarınızı reddetmenizi şart koşan bir uygulama DEĞİLDİR!
– Soya filizi veya tofuya mahkûm edileceğiniz bir eziyet DEĞİLDİR!
– Zayıflama metodu hiç DEĞİLDİR!
– Aerobik egzersizleri zinhar DEĞİLDİR!
– “Ommmm” çekip arkadaşlarınıza hava atabileceğiniz bir spor DEĞİLDİR!
– Zaten bir spor da DEĞİLDİR!
– Bir nevi uçuş aracı hiç DEĞİLDİR!
Yoga bunlar değildir.

yoga4

Peki, en kısa ve öz anlatımıyla yoga nedir?

YOGA ŞUNLARDIR:

– Yürüme, müzik dinleme ve yüzme gibi dinlenme, rahatlama ve gevşeme tekniğidir.
– Kendini (fiziksel ve ruhsal olarak) tanıma yolu; bir iç yolculuk, insanın kendisiyle BİR olma sanatıdır.
– Vücut esnekliğini artırarak gündelik fiziksel hareketleri kolaylaştırma yöntemidir.
– Doğru nefes alıp vermeyi öğreterek dinginlik ve sakinlik sağlayan bir alışkanlıktır.
– Etrafımızda gelişen olaylara sessizce bakmayı, gözlemlemeyi ve olumsuzluklardan etkilenmemeyi öğreten bir bakış açısıdır.

Yoga, Sanskrit dilinde kullanılan “YUK,” “YOK” ve “YUJ” sözcüğünden türetilmiştir. Anlamı “birleşmek” veya “bütünleşmek”’tir. Nitekim yoga bir birleşme sanatıdır: Doğayla birleşme, Evren’le birleşme, özümüzle birleşme, bastırılan benliğimizle (yeniden) birleşmedir. Vücudumuzdaki enerji kanallarını canlandırmaya yönelik fiziksel hareketleri öğretmenin yanı sıra, yoga zihnimizi meşgul eden milyonlarca düşünceden arınabilmenin pratik ve somut yollarını gösterir. Bunları yapabilen duygusal doyum ve mutluluğa ulaşır. Yoga fiziksel, zihinsel ve duygusal bedenimizi olumlu yönde etkileyebilmenin anahtarıdır ve bu üç bedenimizin birleşmesi ile bir üstbilinç, farkındalık durumu yaratmayı amaçlar. Yogayı herkes yapabilir; herhangi bir yaş, süre veya yer kısıtlaması yoktur. Yoga evrenseldir: Dünyanın neresinde olursanız olun, karşılaşacağınız öğretiler benzer olacaktır.

Yukarıda belirttiğim üzere yoga fiziksel beden, zihinsel beden ve ruhsal beden üzerinde etkilidir. Her ne kadar yoga çalışmalarınızı bu üç bedeni geliştirecek şekilde yapmanızı tavsiye etsem de sadece bedensel hareketlerden oluşan veya sadece meditasyondan oluşan bir dersi tercih edebilirsiniz.

Yogayı uygulayan erkeklere “yogi,” kadınlara ise “yogini” denir (“Ayı Yogi” şakasını yapmaktan vazgeçin lütfen, çok bayatladı!). Uzun süreli bir eğitim olduğundan ehil bir kişinin rehberliği en azından başlangıç çalışmaları esnasında mutlaka gerekir.

Yogayla ilgili ilk bulgular MÖ III. yüzyıla dayanır. Arkeologların 1920’li yıllarda günümüzün Pakistanı’ndaki İndus Vadisi’nden çıkardıkları MÖ III. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen taş mühürlerde günümüz yogasında kullanılan duruşlar resmedilmiştir (örn. lotus pozisyonunda oturan adam). Aslında bu, o bölgeye özgü arkeolojik buluşlar değildi. Benzer heykeller Orta Amerika’da Maya medeniyetinden kalan yapıtlarda, Çin ve Tibet’te de tespit edilmişti. Ancak İndus Vadisi’nde bulunan arkeolojik kalıntılar, Hindu toplumunun atası olarak bilinen İndus medeniyetinin yoga hareketleri ile felsefesini bir yaşam biçimi olarak benimsediği kanısını doğurmaktadır.

yoga14

Yoga öğretisi asırlar boyunca kulaktan kulağa, nesilden nesle aktarılmıştır. Patanjali’ye kadar yoga ile ilgili bilgiler dağınık kaynak ve yapıtlarda toplanmaktaydı. MÖ I. yüzyıl ile MS III. yüzyıl arasında yaşadığı düşünülen Patanjali adında, aynı zamanda fizikçi olan bir bilge yoga öğretilerini ilk defa sistematik bir yapı altında toplamıştır. Bu değerli üstadın ciltleştirilmiş bir şekilde kaleme aldığı bilgiler “Patanjali’nin Yoga Sutra”ları olarak tarihe geçmiştir. Patanjali, ilerideki bölümlerde göreceğimiz üzere yoga bilimini sekiz ayrı kola ayırıyordu. Ona göre ancak bu sekiz kolun uygulanması halinde içimizdeki iyiliği dışavurabiliriz, “Samadhi”ye varabilir, yani sonsuzluk duygusuyla, Evren’le ve yitirmiş olduğumuz özümüzle yeniden bütünleşebiliriz.

Acemi Yoginin El Kitabı, geleneksel yogayı bilgilendirici ve işlevsel bir şekilde anlatmayı amaçlamaktadır. Bu kitap, günümüzdeki kaynak kargaşası ve anlam erozyonundan arındırılmış bir şekilde yoga felsefesini, aynı zamanda yoga duruşlarını, nefes ve meditasyon çalışmalarını anlatmayı hedefliyor.

Yoga konusunda neredeyse hiç veya az bilgisi olanlara bu karmaşık konuyu daha iyi anlamalarını sağlayabilmek için Türkiye’de mevcut olanakları da vurgulayarak yol gösterebilmeyi umuyorum. Acemi Yoginin El Kitabı’nın başlangıç aşamasında olan her yogi ve yogininin evinde yapacağı yoga çalışmalarına rehberlik etmesini diliyorum.

Yogayı bir moda trendi olarak değil, bir yaşam bilimi ve sanatı olarak siz değerli okuyuculara gösterebilmek bu çalışmanın temel gayesidir.
Esra E. KARAOSMANOĞLU

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın