Stresten Kurtaran Besinlerle Tanışın…

0

Çağın rahatsızlığı stres, ne yaparsanız yapın, hangi ilacı kullanırsanız kullanın bu enerji krizi gelip sizi buluyor. Rahatlamanın yolu yok mu, var. Doğru besinleri tüketerek stresin üstesinden gelebilirsiniz. Yapılan araştırmalar bazı yiyeceklerin doğal yatıştırıcı rolü gördüğünü, stres hormonu üretimini düşürdüğünü böylece psikolojik reaksiyonları hafiflettiğini gösteriyor.
Strese girildiğinde kalp çok hızlı atıyor ve kan dolaşımı hızlanıyor ve vücut, kanı ve yapı maddelerini en çok ihtiyaç duyulan bölgeye gönderiyor. Stres arttıkça vücut yakıtlarını hızla tüketiyor ve hemen enerji sağlayan besinlere yöneliyorsunuz. Ancak kan şekeriniz hızla yükselince adrenalin seviyesi de hızla artıyor, bu da enerji stoğunu azaltacak psikolojik duruma sokuyor.

stres9

Glisemik indeksi düşük bir beslenme düzeni sürdürülmeli, şeker hastalarında da uygulanan düzen budur. Yüksek glisemik indeksli beslenenlerde, kahvaltıdan sonraki 5 saat boyunca kanda yüksek miktarda adrenalin dolaşıyor. Düzenleyici besinlerin başında yumurta,soya peyniri,fasulye,kümes hayvanlarının eti, % 1 oranında süt, az yağlı yoğurt ve keçi peyniri geliyor.
Probiyotikler, günde 2 bardak nar suyu içmek, polifenol zengini bitter çikolata da stres hormonunu azaltıyor.
Sıcak basmalarına iyi gelen keten tohumu, östrojen kaynağı ve kadınlarda stresi azaltıyor.
Fıstık,ceviz,ceviz yağı da sık tüketildiğinde kan basıncını düşürerek kalp atışını yavaşlatıyor, yani stresli olduğunuzda kan damarlarının verdiği tepkiyi azaltıyor.

Assorted healthy food.

Papatya özü kaygı bozukluğuna faydalı, kullanan da Zanax etkisi yapıyor. Papatya çayı da aynı etkiyi gösteriyor. Yeşil ve siyah çayın da rahatlatıcı etkisi var.
Stresin etkilerinden korunmak ve vücudunuzun tepkisini yöneterek savunma mekanizmanızı aktifleştirmek için faydalanacağınız besinler;
zencefil,soğan,sarımsak,ginseng,adaçayı,zerdeçal,yaban mersini, mor üzüm suyu ve kuşdili vücudunuzu güçlendiriyor.
Yemek düzeninize neler katabilirsiniz; armutlu zencefil kompostosu, kinoalı pesto soslu tavuk, soğanlı somon balığı, esmer pirinçli tavuk, kızarmış elma ile ceviz, yaban mersinli parfe, narlı-yoğurt, ton balıklı salata, körili ketçaplı biftek, karamelize soğanlı parmesan peynirli pizza, çikolata kaplı çilek… Hem değişik hem de lezzetli, stresten kurtulmak için denemeye değer.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın