Spor Yapanlar İçin Yakıt Tavsiyeleri

0

İnsan vücudunun yakıtı olan gıdalar her zaman çok önemli. Fakat spor yapan için enerji, güç, kalori, karbonhidrat ve protein dengesi kısacası beslenme düzeni çok önemlidir. Dikkatli ve planlı bir beslenme düzeni ile yaptığınız spor eşleşerek istediğiniz sağlıklı yaşam sistemi oluşacaktır. Ayrıca bilinçsiz diyet, enerji içecekleri veya gıdalarından uzak durmak da size fayda sağlayacaktır. Hayatından sporu eksik etmeyen veya daha ileri safhada profesyonel yaşam olarak benimseyenler için besin alternatifleri ve size kazançları;
Tahıllar; Vücudunuzu karbonhidrat ihtiyacı için genel olarak tahıllar grubundan kinoa ayrı bir yer tutmaktadır. Kinoa A, B, C, D ve K gibi hemen hemen tüm vitaminleri bulundurur. Bitkilerde genellikle hayvanlarda bulunan amino asitler yok denilecek kadar azdır. Kinoa ise tam tersi hayvansal gıda kaynakları gibidir; içeriğinde hayvansal ürünlerde bulunan amino asitler bulunmaktadır. Buğday ve pirinçten kat kat fazla tahıl içermektedir.
Susam ailesinden gelen bu şifalı bitki ayrıca tam bir magnezyum deposudur. Ayrıca, içerdiği süper oksit dismutaz enzimi ile kinoanın yaşlanma etkilerini azaltıcı etki göstermektedir. Kanser koruyucu etkisi de bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan kuersetin adlı madde de kinoa’ya antioksidan özellikler katmaktadır. Gluten içermediğinden dolayı da alerjisi olanların rahatlıkla tüketebileceği karbonhidrat ve protein kaynağı bir besindir.

shutterstock_66865438
Dana Eti; Protein açısından en önemli besin kaynağı olan kırmızı et kas ve büyüme gelişimi için çok önemli bir yer tutmaktadır. Koşucular için yağsız et hem enerji hem de demir takviyesi için gereklidir. Kırmızı et sevmeyenler için tavuk eti alternatif olup vejetaryenler içinde başka protein seçenekleri vardır. Ayrıca yeterli miktarda kırmızı et tüketemeyenler doktor tavsiyesi ile protein destekleri alabilirler.
Yumurta; Proteinin en büyük kaynaklardan olan yumurtada proteininin biyolojik değeri yani proteinden elde edilen faydası %93,7 iken bu değer sütte %84,5, balıkta %76,0, sığır etinde %74,3’tür.
İçeriğindeki B grubu vitaminler bazı besin öğelerinin vücutta enerjiye çevrilmesi için gereklidir. Yumurta özellikle B2 vitamini açısından zengindir. Yumurtada bulunan kolin ise, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynar. Yumurta, demir ve çinko gibi sağlığınız açısından önem taşıyan mineralleri de içermektedir. B vitamini ayrıca “mutluluk” sağlayan bir vitamindir.
Yoğurt; Özellikle vejetaryenler için protein kaynaklarından olan yoğurt kalsiyum yüklüdür. Ayrıca içinde bağırsak tutmaya yarayan canlı bakteriler vardır. Az yağlı ve sade yoğurt tercih edin, ayrıca isterseniz içine taze meyve ve biraz bal gibi lezzetler ekleyebilirsiniz. Düzenli tükettiğiniz zaman sindirim sistemi eğitimi sağlandığı gibi iyi bakterilerin üzerinden kötü bakteriyi uzak tutmaya yardımcı olacaktır.
Badem, Ceviz veya Fındık; Bu yağlı tahıllar sağlıklı ve yüksek performanslı yağ sağlar. Fakat çiğ tüketilip kesinlikle kavrulmamış ve işlem görmemiş olmaları gerekir. İçeriğindeki E vitamini sporcular için önemli olup ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

shutterstock_132902285
Muz; Potasyum ve vitaminler açısından zengin olan bu gıda C ve B6 ile performansı artırır. Spor dünyasında doğanın güç çubuğu olarak anılır. Ayrıca lif yönünden çok zengin olan muz günlük lif kaynağını sağlamakla birlikte proteinde içermektedir.
Somon; Özellikle omega 3 açısından önemli olan bu besin sık sık tüketilmelidir. Ton balığı salatası, somon fümeli sandviç veya salata da uygun bir seçim olabilir. D vitamini açısından zengin olup güneş ışığı vitamini olarak yeterlidir. Enerji ve konsantrasyon içinde gereklidir. Aynı zamanda protein açısından da çok destekleyicidir.
Yeşil Yapraklılar: Az kalori, güçlü antioksidan kaynağı olan yeşil yapraklılar dolaşım sistemi içinde birebirdir. Sağladıkları vitaminler en büyük destekleyici gruptur.
Sıvı; Vücut ağırlığının her bir 25 kilogramı için 1 litre su tüketimi önemlidir. Vücudun en büyük destekçisi ve dengeleyicisi olup kesinlikle özellikle su çok tüketilmelidir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın