Söz Gümüş ise…

0

Hani bazı geceler vardır ; yatağa uzanıp gün içinde yaşadıklarınızı gözden geçirirsiniz ve bir anda pişmanlık duygusu yakar içinizi. “Keşke dilimi tutsaydım.”diye kendi kendinize söylenirsiniz. Bir çoğumuz konuşmak yerine susmanın asıl “güç” olduğunun farkında değiliz.
Ama susmak, kişiyi olduğundan daha bilge gösterir. Bir çok çatışmayı önler, yaşamı kolaylaştırır ve böylece daha mutlu bireyler olmamızı sağlar. Peki, nerede ve ne zaman konuşmak yerine susmak tercih edilmeli?
1-Aşk hayatınızla ilgili sorularla karşılaştığınızda. Bu soruları yanıtsız bırakmak, sizi hem gizemli kılar hem de güvenilir olduğunuzu gösterir.
2-Para konuşulduğunda. Çevrenizdekiler sıkıntı içindeyken maaşınızdan bahsetmeyin. Aynı şekilde borçlarınızın miktarını da kimse bilmesin.
3-Kuyrukta beklerken susun. Çok konuşmak sizi bir yere götürmez aksine “sessizlik” özgüven göstergesidir.
4-Çevrenizdekiler dedikodu yaptığında… Özellikle de arkadaşlarınız hakkında dedikodu yapıldığında susun ve dinleyin. Böylece iki taraf hakkında da net fikriniz olacaktır.
5-Uzman olduğunuz konu üzerinde konuşulurken. Kendinizi kanıtlamak zorunda değilsiniz. Unutmayın susmak bilgeliktir.
6-Tebrikleri kabul ederken.İnsanlar sizi bir başarınızdan ötürü kutlarken sadece teşekkür etmek yeterlidir.Bırakın başarınızın hikayesini başkaları konuşsun.
7-Tartışmalarda susmayı tercih edin.Ters düştüğünüz kişi eşiniz ya da amiriniz olabilir. Karşılık vermek her zaman işe yaramaz. Sessiz kalmak ise ortamın daha çabuk yumuşamasını sağlar.
8-Fıkra anlatıldığında hemen lafa girmeyin. Espiriyi mahvetmektense gülenler arasınde yerinizi alın.
“Söz gümüş ise sukut altındır” derler , gerçektende bazı durumlarda susmayı becerebilmek, en azından geceleri rahat uyumamıza yardımcı olur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın