Söylemeseniz Olmaz mı?

0

Uzun bir aradan sonra tesadüfen karşılaşırsınız. Önce hararetle özlem giderirsiniz. Birbirinizden uzak olduğunuz zaman içinde neler yaptığınızı genel anlamda anlatırsınız. Geçen zaman, iki taraftan da bir şeyler almış ya da bir şeyler eklemiştir. Karşınızdakine bakıp yılların onda bıraktığı izleri anlamaya çalışırsınız. Aman dikkat! Diyelim ki son görüşmenizden bu yana arkadaşınız çok kilo almış…

Yaygın olan tavır;
1-“Biraz irileşmiş misin?” Gözünüzden de hiçbir şey kaçmıyor.
2-“Biraz spor yapsan ve yediklerine dikkat edebilsen eski formuna kavuşursun”. Sanki kimsenin bugüne kadar akıl edemediği bir şeyi öneriyormuş havalarına girmeyin. Günümüzde artık herkes kilo vermek için spor yapılması ve beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini biliyor. Bilmek ayrı, uygulamak ayrı…
3-“ O kadar da şişman değilsin.” Bu ne demek şimdi? “O kadar”?
4-“Profesyonel yardım almayı denedin mi?” Sizin önerilerinize ihtiyaç duyulduğundan nasıl bu kadar emin olabilirsiniz?
5-“Bence zayıflık da iyi bir şey değil .” Yani dış görünüm ile ilgili bir yorum yapmak zorunda hissediyorsanız kendinizi, bu belki en suya sabuna dokunmayanı. Ama emin olun ille de bir yorum yapmanız beklenmiyor.
6-“Benim bir arkadaşım ana öğünlere ve ara öğünlere dikkat ederek inanılmaz kilo verdi.” Aferin arkadaşınıza. Ama herkesin metabolizmasının çalışma şekli aynı değildir. Sizden akıl soran oldu mu?

shutterstock_143512150
7-“Bence zayıflamana gerek yok, böyle çok iyi görünüyorsun!” Ne güzel bir yaklaşım? Arkadaşınızı rahatlatma çabanızı takdir ediyorum. Ama yine de bu konu da karar kendisinin vermesi daha doğru olmaz mı?
8-“Azıcık kilo versen bir de estetik cerrah bulsan hiçbir derdin kalmaz.” Evet, bir de bütünsel yaklaşım var değil mi? Önce kilo ardından operasyon… Peki, bu dâhiyane fikri verirken maliyet hesaplamasını da yapıyor musunuz?

“ Ben asla böyle şeyler konuşmam” deyip kestirip atmayın. Hepimiz bu hataya düşüyoruz. Tabii kötü bir niyetimiz yok. Ama sizden yorum yapmanızı talep eden yoksa susun. Dinleyin. Belki arkadaşınızla kilodan, şişmanlıktan daha önemli şeyler vardır paylaşmanız gereken. Ya size dönüp, “benim vücudum, benim tercihim.” dese ne yapacaksınız?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın