Sosyal Medya Kuşatmasındaki Kariyer

0

Sosyal medya yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Facebook sayesinde mesafeler, engeller hatta yıllar aşıldı. Neredeyse bir ömür boyu kazandığımız insanları tek hesapta bir araya getirmeyi başardık. Twitter’ı kullanarak, sesimizi daha bir duyulur yaptık. Sosyal başarının ölçü birimi “takipçi sayısı” ile belirlenir oldu.
Sosyal medya yaşamın her alanını etkiliyor, bu durum genellikle pozitif olarak değerlendiriliyor. Ama bu değerlendirme, her zaman doğru olmayabilir. Özellikle bireylerin iş yaşamı, sosyal medyadaki tavırlarıyla risk altına girebiliyor. Bu nedenle, sosyal medya kullanımında baştan özenli davranmak birçok sorunu engelleyebilir.
Sosyal medyayı kullanırken birkaç noktayı göz önünde bulundurursanız, kariyerinizi de güvence altına alırsınız.
1-Çalıştığınız iş yerinin sosyal medyaya yönelik geliştirdiği politikayı daha ilk günden kavradığınıza emin olun. En azından bir çalışan olarak sınırlarınızı bilirsiniz.
2-Sosyal medyada olumsuz profil çizmeyin. Sanal âlemde, sürekli eleştiren, öfkeli ve saldırgan bir kişilik olarak bilinmeniz işverenin size karşı olan tavrını etkileyebilir.
3-Sosyal ağlarda sağlam bir yere sahip olmak istiyorsanız, birçok sitede aktif olmanız gerekiyor. Sistem böyle çalışıyor, ama güvenli alanda kalmak için her üyelik başvurunuza, çalıştığınız kuruluşu eklemek zorunda değilsiniz.
4-Patronunuzu ya da iş yerindeki arkadaşlarınızı sosyal medyada “arkadaş” olarak eklemenin getireceği sıkıntıları göz ardı etmeyin. Kaçma şansınız yoksa, bu ortamlarda yazacağınız her şeyin ” aleni “ olduğunu unutmayın.
Şirketlerin insan kaynakları departmanları artık çalışanların sosyal medyadaki davranışlarının, iş yerine etkisini de ölçer hale geldi. Henüz belirlenmiş bir standart olmasa da, sanal âlemde attığınız her adım, kurumsal kimlik çerçevesinden değerlendiriliyor. Yetkili mercilerin alacağı kararlarda, sosyal medyada bıraktığınız izlenim belirleyici olacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın