Sorunlarla Yüzleşmeyi mi, Kaçmayı mı Tercih Ediyorsunuz?

0

Günlük hayatta o kadar çok çatışma yaşanıyor ki, hangi biriyle başa çıkacağınızı bazen bilemiyorsunuz. İş hayatında ya da özel hayatınızda bunlar artık hayatınızın bir parçası, ama doğru yönetmeyi öğrenmek gerekiyor.

konuşankadınlar

Tabii yüzleşirken de kişiliğiniz ön plana çıkıyor. Bu konuda nasıl başarılı olabilirsiniz;

Çabuk pes eden biriyseniz; konuşmaya hızlı başlayıp sonra rahatsız hissederek geri adım atıyorsunuz. Acaba fazla mı agresif davranıyorum diye düşünüp, bunu kapatmak için alttan almaya başlıyorsunuz.

Yüzleşmeye başladığınızda öncelikle hislerinize sahip çıkın. Kendi hissettiklerinizi paylaşın, başkalarını işin içine karıştırmayın. Arkadaşınızın bir hareketinden rahatsızlık duymuşsanız “sadece ben değil, X’de öyle düşünüyor” demeyin. Önemli olan hislerinizin sorumluluğunu almanızdır.

Özür dileyerek konuya girmeyin, bu yapacağınız konuşmanın etkisini azaltır.

Konuyu çözüme ulaştırmak için fikriniz net olsun. Çözüm önerisiyle konuşmayı kapatın.

yüzleşme

Çekingen biriyseniz; kendinize güvenin, yüzleşmeden kaçarak kendinize zarar verirsiniz. Biriyle karşı karşıya gelerek kendi isteklerinizin önemli olduğunu hissedersiniz ve özgüveniniz artar.

Yüzleşerek karşınızdaki kişiyi kızdırmazsınız. Size olan olumsuz davranışının farkında olmayan birine kendini düzeltme imkanı vermiş olursunuz. Ona bu şansı tanıyarak aslında iyilik yaptığınızı düşünün.

Çekingen kişiler daha ufak adımlarla işe başlayabilir. Beğenmediğiniz bir yemeği geri göndermek veya istemediğiniz bir şeyi  satmaya çalışan birine “hayır” demek de bir adımdır.

Konuyu uzatmadan, gerekiyorsa önceden bir kağıda yazarak kısa ve öz şekilde hislerinizi anlatın. Bu bir savaş değil, kendinize olan saygınızı kazanıyorsunuz.

uzlaşma

Çabuk sinirlenen, patlamaya hazır bir bombaysanız; çabuk sinirlenip, olayı çatışmaya döküp  karşınızdakini kaçırırsınız.  Bağırıp çağırdığınızda sizi kimse dinlemez.

Suçlayarak başlayan bir konuşma sonunda kavgaya dönebilir. “Hep bunu yapıyorsun” yerine “bana göre” veya “ben” diyerek lafa başlamak daha etkilidir.

Geçmişe dönük konuları olayın içine katmak da doğru değil, zamanda geriye gittiğinizde konu uzar. Şimdiki zamana bağlı kalın.

Patladıktan sonra pişmanlık duyabilirsiniz, nedeni beynin mantıklı ön bölümünün duygusal bölüme yakalanması olarak biliniyor.

Tartışırken karşınızdakini dinleyip, söylediklerini tekrarlayarak ufak molalar alabilirsiniz. Düşünmek istiyorsanız bir iki saniye düşünme payı isteyin. Bu sürede onlar size seslerini duyurduğunu düşünürken, siz de daha mantıklı hareket için zaman kazanırsınız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın