Sorun, Nutella Yememekle Biter mi?

0

Nutella insan sağlığı açısından tehdit oluşturuyor mu? Ya da Nutella’nın içinde kansere neden olan madde bulunuyor mu? Bu soru, Avrupa’da son bir kaç gündür üzerinde en çok konuşulan konuların ilk sırasında yer alıyor.

Sonuçta konu gıda, özellikle de çocukların çok sevdiği bir şey olunca tartışmanın hararetli geçmesi çok normal. Aslında hepimiz Nutella’yı en az çocuklar kadar, yetişkinlerin de tükettiğini biliyoruz…

Tartışmanın çıkış noktası, Nutella üretiminde de kullanılan, işlem görmüş palmiye yağının kanser oluşumuna neden olduğu yolundaki görüşlerdi.

Bu görüşü dillendiren ise Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, 2016 ‘da yayınladığı  raporunda, 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamıştı. Çünkü  bilimsel araştırmalar, bu işlem sonrasında kansere yol açan kimyasalların ortaya çıktığını gösteriyordu. Rafine edilmiş palmiye yağı çikolata, dondurma, bisküvi, hamurlar, cipsler ve sosların üretiminde kullanılıyor.

Ancak Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu, rafine edilmiş palmiye kullanımını kısıtlama yoluna gitmedi.

Ne var ki, İtalya’daki bir süpermarket zinciri, kanser riskini bertaraf etmek amacıyla kendi ismiyle ürettiği gıdalarda palmiye yağı kullanımına son verdiğini açıkladı. Onu, başka markalar izledi. Sonunda dikkatler, içeriğinde palmiye yağı bulunan Nutella’ya çevrildi.

Avrupa basınında, Nutella satışlarının, rafine edilmiş palmiye yağı ile ilgili tartışmalar üzerine anlamlı bir şekilde azaldığını yazıyor.  Nutella’yı üreten şirket Ferrero’nun yetkilileri ise markalarına yönelik olumsuz propaganda yapıldığını savunuyorlar. Şirket, bir ara palmiye yağının olumlu yanlarını  öne çıkaran reklam kampanyaları bile düzenledi. Nutella’da kullanılan palmiye yağından vazgeçmelerinin mümkün olmadığını savunan yetkililer buna gerekçe olarak da çikolata kremasının formülünün bozulacağını öne sürüyorlar. Ayrıca ürünlerinde kullandıkları palmiye yağını 200 derecenin altında bir ısıyla rafine ettiklerini söylüyorlar. Doğal olarak açıklamalarda, palmiye yağı yerine daha sağlıklı bir seçeneğe yönelmenin maliyetinin yüksekliğinden bahsedilmiyor.

Peki biz ne yapacağız? İçeriğinde palmiye yağı olduğu için Nutella almaktan vaz mı geçeceğiz. Bu herkesin kendi vereceği bir karar. Ancak iş sadece Nutella ile bitmiyor. Özellikle de çocukların tükettiği bir çok endüstriyel yiyecekte sorun, sadece rafine edilmiş palmiye yağı değil. Belki de işe alışveriş  yaparken, aldığımız ürünlerin etiketlerini okumakla, içeriklerin ne anlama geldiğini öğrenmekle başlamalıyız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın