Sorularla, Kendinizle Tanışın..

0

Hayatımızın önemli bir bölümü, büyümek ve kişilik geliştirmekle geçer. Sonra da bu geliştirdiğimiz yapıyı çözmeye analiz etmeye çabalarız. Yani aslında anlamaya, cevaplamaya çalıştığımız kendi yazdığımız sorulardır. Tıpkı sorular gibi cevaplar da bizdedir… Gündelik yaşamda yaptıklarımız, kaygılarımız, öfkemiz benliğimizin aynası değil midir? Şu sorulara içtenlikle cevap verin bakalım, sonuçları size ne anlatacak?

1-Eğer yaşamınızı idame ettirmek için para kazanmak zorunda olmasaydınız, ne yapmak sizi mutlu ederdi? Eğitim hayatına dönmek, okumak, yazmak, dans etmek, resim yapmak? Para, ihtiyaçlar, ödenmesi gereken faturalar, insanları asıl yapmak istediklerinden uzaklaştırabiliyor. Bir yanda yaşamı kolaylaştıran imkânları sunan ruhsuz bir iş diğer yanda sizi mutlu eden farklı bir dünya. Tercih yapmak zor.
2-Sizi en çok ne yaralar ya da üzer? Hani düşüncesi bile aklınıza geldiğinde içinizi titreten şeyler. Belki de artık onlarla da yüzleşmenin zamanı gelmiştir. Son dönemde sıkça duyduğumuz ”kabullenme” sürecini yaşama sokmak gerek. Canınızı yakan sizi derinden etkileyen şeylerden hoşlanmanız beklenmiyor elbette. Ancak bu noktadaki hassasiyetinizin gerekçesini bilmeye de hakkınız var değil mi?
3-Yarın öleceğinizi bilseniz, bugün ne yapmak isterdiniz? Ben herhalde oturup çocuklarıma mektup yazardım, eşimle yürüyüşe çıkardım belki de mavi gökyüzünü uzun uzun seyrederdim. Çünkü yaşarken hep yapmayı istediğim şeyler bunlar.
4-Peki kimleri seviyorsunuz? Onları neden sevdiğinizi son zamanlarda hiç düşündünüz mü? Sevdiklerinizin özellikleri de size kendinizi tanımakta yardımcı olur.
5- İnsan bazen yolun sonuna geldiğini artık çok radikal bir karar alması gerektiğini düşünür. Neyse ki bu çok sık yaşanmaz. İşte bu noktada kararlarınızı neye göre alırsınız? Ya da insanlar sizden yardım etmenizi istediklerinde önceliğiniz ne olur?
6-En çok ne üzerinde düşünürsünüz? Kendinizle tanışmak istiyorsanız, üzerinde kafa yorduğunuz konuları bir kâğıda aktarın. Bu başlıklar sizin ne ile ilgilendiğiniz, meraklarınızı, sıkıntılarınızı, kaygılarınızı, hatta korkularınızı ortaya koyar. Biraz çaba göstererek kendiniz için bir şey yapın. Var mısınız?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın