Sonunda! Papa: Ben Kimim ki Eşcinselleri Yargılayayım?

0

İnsanlar önce korkarak da olsa, eşcinsel olduklarını açıkladı. Büyük bir kısmı toplum dışına itildi. Moda deyişle “ ötekileştirildiler.” “Hastalık” dediler, “çocukken başlarına bir şeyler gelmiştir” denildi, aşağılayıcı sıfatlarla çağrıldılar. Sonuç olarak onlar yılmadılar.

papa
Dünyanın dört bir yanında örgütlendiler, dayanışma içinde oldular. Her platformda yer aldılar. Bulundukları ülkelerin yönetimleri üzerinde baskı kurdular. Önce eşcinsel kavramının korkulacak bir şey olmadığını topluma öğrettiler. Ardından, bireyin en doğal hakkı olan aile kurma, evlenme konularında harekete geçtiler. Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bölümünde ve Avrupa’da birçok ülkede temel haklara kavuştular. Evlilik, evlat edinme ve miras konularında ciddi bir mesafe kat edildi.
Ama bu süreç çok uzun ve zorlu geçti. Sonunda Katolik dünyasının ruhani lider Papa Francis de birey karşısında direnmenin anlamsız olduğunu dile getirdi.Papa Francis Brezilya’dan dönüş yolunda, yaptığı açıklamada, eşcinsellerin yargılanmaması ve toplum dışına itilmemesi gerektiğini söyledi.
Papa Francis, ‘Bir insan eşcinselse, tanrıyı arıyorsa ve iyi niyetliyse, ben kimim ki onu yargılayabileyim?’ dedi. Papa Francis’in eşcinseller hakkında bu sözleri, selefi Papa 16’ıncı Benediktus’a kıyasla çok daha uzlaşmacı olarak değerlendiriliyor. Francis, selefinden görevi devralmasından beş ay sonra yaptığı açıklamada, eşcinsellerin toplumda tam olarak kabul edilmeleri gerektiğini vurguladı. Papa Francis, ‘Katolik Kilisesi’nin öğretisi bunu çok güzel açıklıyor. Bu nedenle toplum dışına itilmemeleri ve topluma entegre edilmeleri gerektiğini söylüyor.’ dedi.

gökkuşağı
Papa’nın bu çıkışı eşcinseller için büyük bir kazanım. Ama daha aşılacak çok engel var.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın