Sonbahar Trendi “İnfüzyon Su”

0

Yaz döneminde daha çok “smoothie” tarzı içeceklerle hem sağlığınızı hem de formunuzu korudunuz. Mevsim değişip sonbahara döndüğünde de bu alışkanlığınızı infüzyon sularla devam ettirebilirsiniz.  Bu yolla metabolizmayı hızlandırabilir, su tüketimini fazlalaştırıp ödem ve kilolardan kurtulabilir, ayrıca  içerdiği mineraller ve vitaminlerle toksinleri atabilirsiniz.

İnfüzyonun anlamı; bitki parçalarının üzerine kaynar su dökerek ağzı kapalı bir kapta sık sık karıştırarak 5 dakika kapalı tutmaktır. Bu şekilde soğuttuktan sonra süzgeçle süzülerek içiliyor.

infuzyonsuyapimi

İnfüzyon su tariflerini deneyerek hem sağlık hem lezzeti bir arada sağlıyorsunuz.

Anasonlu ve kakuleli su ; 1 adet yıldız anason, 2 adet kakule, çeyrek portakal kabuğu ve 1 çay kaşığı agave şurubunu bir kaba koyun. Üzerine 400 ml kaynar suyu dökerek 5 dakika ağzı kapalı demlendirin. Soğuduktan sonra süzüp termosa alın.

Karanfilli ve limonlu su; 2 adet karanfil, yarım limon kabuğu, 1 limonun suyu ve 1 yemek kaşığı balı bir kaba koyun. Üzerine 400 ml kaynar suyu dökerek 5 dakika ağzı kapalı demlendirin. Soğuduktan sonra süzüp termosa alın.

infuzyonsular

Elmalı ve fesleğenli su; çeyrek elma, 1 yemek kaşığı limon suyu, 4 dal taze fesleğen ve 1 çay kaşığı balı bir kaba koyun. Üzerine 400 ml kaynar suyu dökerek 5 dakika ağzı kapalı demlendirin. Soğuduktan sonra süzüp termosa alın.

Zencefilli ve naneli su; 20 gram dilimlenmiş zencefil ve 2 sap taze naneyi bir kaba koyun. Üzerine 400 ml kaynar suyu dökerek 5 dakika ağzı kapalı demlendirin. Soğuduktan sonra süzüp termosa alın.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın