Solaryum Severler Dikkat

1

40 yaş altı kadınlarda görülen cilt kanseri, yani melanom, 70’li yıllardan bu yana % 705 artmış, sebebi ise solaryum diyor Mayo Kliniği Dermatoloji Cerrahları. Solaryum ile bronzlaştığınızda melanom riskiniz % 75 artıyor.
Diyeceksiniz ki, sadece solaryum mu kansere neden oluyor, bir çok faktör var, işte böyle aldatıyorsunuz kendinizi. Gerek daha zayıf görünmek için olsun gerekse sağlıklı bir ten rengi için olsun, kendinize güveninizin arttığını düşünüyorsunuz.Oysa, cildinizde oluşacak leke ve kırışıklıkların yanında, retinanızda da tahribat yapıyor.
Cilt kanseri ise, erken yakalanırsa tedavi edilebildiği için kadınlar tarafından göz ardı ediliyor.Uzmanların söylediği, melanom sadece bir milimetre derinliğinde bile olsa, lenf bezlerine sıçrama ihtimali % 10’dur, sonra yayılması devam edebiliyor.
Bir de solaryumun bağımlılık yaptığı gerçeği var ki, inanın efsane değil, gerçek. Ama unutmayın ki bir bedeli var, o da sağlığınız.
Solaryum güneşten daha güvenli olmadığı gibi, UVA ışınları güneşten 12 kat daha güçlü. Aynı ışınlar, cildin kolajen liflerine zarar verip elastikiyetini kaybetmesine, dolayısıyla sarkmasına neden oluyor.Beyninizin endorfin salgısının artmasıyla, daha mutlu hissediyorsunuz kendinizi.
Beyaz tenin ne kadar sağlıklı ve güzel olduğunu hatırlayarak, mümkün olduğunca solaryumdan uzak durmak en iyisi. Bronz olmak hayatınızın amacı olmasın.

Bu yazı bir solaryum bağımlısı tarafından yazılmıştır.

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

  1. Zaten solaryuma bu kadar giren insanlari biz hic anlamiyor ve tasvip etmiuoruz… Ayse diyor ki senede 10 kere onemli degil…)))

Yorum Yapın