Solak mısınız?

0

Bir şeyle uğraşırken hangi elinizi daha rahat kullanıyorsunuz? Babam çocukluğumda sol elimi daha fazla kullandığımı fark edince sağ elimi kullanmam için beni çok zorladı. İlkokulda da bir çok öğretmenin çocukları sağ ellerini kullanmaları konusunda yönlendirdiklerine şahit oldum. Solak olmak meğer tarih boyunca sıkıntılı bir durummuş.
Solaklığın kötü, sağ eli kullanmanın ise iyi olduğu şeklindeki yaygın inanç çok eskilere dayanıyor. Araştırmalar bunun geçmişinin eski Yunan’a kadar uzandığını gösteriyor.
Batıl inançlar üzerine yapılan araştırmalar, solaklığın daha çok şeytan ve büyü işleriyle birlikte anıldığını ortaya koyuyor. Deutsche Welle’de yayınlanan bir yazıda solakların Ortaçağ’da toplum dışına itildikleri hatta öldürüldükleri anlatılıyor. Uzun zaman eğitimle soldan sağa geçirilmeye çalışıldılar. Solak olmak uzun yıllar “13’üncü cuma” gibi kötü bir işaret, uğursuzluk olarak görüldü. Solaklara karşı ön yargılarla mücadele etmek isteyen Amerikalı Dean Campbell, 46 yıl önce yine bir 13’üncü cuma gününün, “Uluslararası Solaklar Günü” olarak kabul edilmesini sağladı. 13 Ağustos 1967 yılından bu yana düzenlenen etkinliklerle toplumda solakların karşı karşıya kaldıkları sorunlara dikkat çekiliyor.

left-handed
Solaklar, günümüzde hâlâ sorunlarla karşı karşıya.
Uzmanlar, toplumda hemen her şey sağ elini kullananlara göre şekillendirildiği için solakların gündelik yaşamda önemli sorunlar yaşamaya devam ettiğini kaydediyor. En basit örneği, çorba doldurulurken kullanılan kepçeler.

Solaklar özellikle de yazmak için sağ ellerine alıştırılmaya çalışıldıklarında sorun yaşıyorlar. Bilim insanları, soldan sağa geçirilme eğitiminin, hafıza sorunlarına, konuşma, okuma güçlüklerine yol açabileceği uyarısında bulunuyor.
Solaklar artık günümüzde sağ ellerini kullanmaya teşvik edilmiyor. Bu daha ziyade geçmiş yıllarda, bilinçsizce yapılıyordu. Solak çocukların elindeki kalem alınıp, sağ ele tutturuluyordu.
Uzmanlar,öğretmenlerin solak çocuklara yönelik eğitim almadıklarını ve bunun müfredatlarda da gözetilmediğini, bu nedenle özellikle ebeveyn ve öğretmenlerin çocukları iyi gözlemlemeleri gerektiğine dikkat çekiyor.
Ebeveynlerin çocuğun hangi eliyle aktif olduğuna ve hangisini sadece bir şeyi tutmak için kullandığına dikkat etmesi gerekiyor. Oyuncak ya da her hangi bir objeyi ortaya bırakmak ve çocuğun hangi elle almaya çalıştığını tespit ederek çocuğun eğilimi tespit edilebilir.
Araştırmalar, eskiye oranla günümüzde solakların sayısının arttığını, yüzde elliye ulaştığını ortaya koyuyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın