Sofralarımız Yaz Yemekleriyle Şenleniyor, Ya Sağlığımız…

0

Yaz aylarında doğal olarak masalarımızdaki çeşit ve lezzet, fayda gözetmeksizin artıyor.Daha çeşitli yemeklerle ve içkili kalabalık sofralarda keyif yapmadan duramıyoruz.
Bunları yaparken de aslında bildiğimiz bir çok beslenme hatasına da göz yumuyoruz.
1. Meyveyi yaz aylarında aşırı tüketmek en büyük problemimiz. Glisemik yükü fazla ve fruktoz içeriği yüksek meyvelere karşı dikkatli olunmalı. Fruktozun fazla alınması, beraberinde kilo artışını getiriyor. Günlük 20-30 gram fruktoz tüketilmesi gerekirken, üzüm,karpuz ve incir gibi tatlı meyveler kandaki yağları arttırıyor. Ürik asit ve trigliserid seviyesi hemen yükseliyor. İnsülin direnci başlıyor, ardından başa çıkılması gereken kilo sorunu geliyor. Meyveleri ne kadar kontrollü tüketirsek vücudumuzdaki dengeyi sağlarız.

incir

2. Yazın en keyifli yanı, dostlarla yenilen uzun akşam yemeklerine, alkolün eşlik etmesidir.Bir de günün keyfini çıkartmak için sıcak saatlerde içersek zararı katlanıyor.Karaciğer, reflü ve kilo problemlerinden akşam yemeklerini ve içkiyi hafifleterek kurtulabiliriz.
3. Uzun yemeklerin getirdiği problemlerden birisi de reflünün azması oluyor.Hem fazla hem de geç saatlere kadar yemek, bir de ağır ise kabusa dönüşebilir. Alkolün eşlik ettiği uzun sofralar ayrıca kilo almamızı da kolaylaştırıyor.

içki

4. Masaların baş köşelerinde yer alan soslu patlıcan ve biber kızartmaları vazgeçemediğimiz lezzetlerden. Patates kızartması ve ona eşlik eden biraya kaç kişi hayır diyebilir? Kızartmaların en zararlı yönü trans yağ oluşumuna neden olmasıdır. Bir de aynı yağ tekrar kullanılıyorsa daha da zararlı etkisi oluyor. Kızartmalar ayrıca içerdikleri fazla kaloriyle de büyük problem. En doğrusu, fırında biraz zeytinyağı ile pişirmek .Hem kalori yönünden hem de mideye vereceği zararlardan kaçınmak için denemeye değer.

kızartma

5. Kapalı dondurmalara da değinmeden geçemeyeceğim, içerdikleri fazla krema da kalori açısından sorun yaratıyor. Gerçek meyve özlü doğal dondurmaları tercih etmek daha iyi olur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın