Sofraları Tatlandıran Baharatlar

0

Baharat kokularını çoğumuz severiz. Baharatçılarda, hele Mısır Çarşısı’nda dolaşmak ayrı bir zevk. Son yıllarda adını yeni duyduğumuz bir çok baharat çeşidi yemeklerde kullanılır oldu. Restoranlarda yediğimiz yemeklerin tadını da bunlar veriyor. Bazı limonsu ve tatlımsı baharatlar birbirinin tamamlayıcısı olarak kullanılıyor, diğerinin lezzetini dengeliyor.
Nane,zahter,mercanköşk; topraksı tadı birbirine benzediği için diğerinin alternatifi olarak kullanabilirsiniz. Mercanköşkü tavuk ve tavuk köftesinde, zahteri iyi bir zeytinyağının içine atıp ekmeğinizi banarak, naneyi de sıcak tereyağını kepçeye alıp naneyi içine atarak yemeklerinizin üzerinde deneyebilirsiniz.
Zencefil,safran; zencefil acımsı, safran da renk ve aroma vericidir.Safranı sıcak suda bekletip aynı suyla yemeğe ekleyin. Zencefilin acısını almak için demleyip, posasını kullanın.

baharatlar6

Köri,zerdeçal; Köriyi tavuklu yemeklerde kullanın, zerdeçalın tadı biraz acımsıdır.
Sumak,rezene tohumu; sumak keskin tadıyla limonun benzeridir, rezene tohumunun tadı tatlımsıdır ve birbirlerine uyarlar.Balık pişirirken içine her ikisinden de koyabilirsiniz.
Muskat,tarçın; her ikisi de toprak tadında ve tatlıdır.Tarçının fazlası yemeğin tadını bozabilir. Muskatı beşamel sos ve domates soslarında kullanın.
Adaçayı,kekik,biberiye, defne; defne yaprağını pişen et yemeklerinde, kekiği et yemekleri ve mantarla, biberiyeyi tavuk yemeklerinde, adaçayını da etli dolmalarda deneyin.
Kimyon,kakule,kişniş; sırasıyla topraksı,tatlımsı ve limosu tatlara sahip bu üç baharat farklı da olsa birbirini dengeliyor.
Haşhaş, susam; yağlı oldukları için buzdolabında saklayacağınız bu baharatlar hamur işlerinde sıkça kullanılıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın