Sizi Sevmezler, Çünkü…

0

Bazen içinde bulunduğunuz ya da ait olduğunuzu sandığınız arkadaş grubu içinde kendinizi yalnız hissedersiniz. Bu zaman zaman grup içinde bir kişinin tavrından kaynaklanır. Ancak olumsuz yaklaşım tüm grup tarafından da sergilenebilir. Bu durumda birçok kişi içine kapanır, “ben ne yaptım?” sorgulamasını yapar. Peki ya sorun sizden kaynaklanmıyorsa? Kendinizi suçlamadan önce şu noktaları gözden geçirin belki işe yarar.
mutlu14
Sizden hoşlanmıyorlar, çünkü siz de onlarda olmayan bir şey vardır…
Yeni bir ev, farklı mobilyalar, giyim tarzınız ya da dövmenizin motifi. Sizin ulaşabildiğiniz ama onların ulaşamadığı her şey çevrenizdekileri mutsuz edebilir. Yaşamın adil olmadığı hissi insanları öfkeye yöneltir. Bu duygunun ortaya çıkmasının nedeni sizseniz, doğal olarak eleştiri oklarının hedefi olursunuz.
Sahip olduklarınızı hak etmediğinizi düşünürler…
Mesleğiniz, kazancınız, sosyal çevreniz gibi unsurlar da sıkıntı yaratabilir. Kimse sizin bu noktaya gelebilmek için harcadığınız zamanı, emeği, aştığınız zorlukları, yaptığınız fedakârlıkları bilmez. Onlar için önemli olan gördükleridir, kimse geçtiğiniz süreçle ilgilenmez.
Karşınızda zayıf düşmekten korkarlar…
yorgun3
Rekabet, yaşamın her evresinde mevcut. Ama bazı insanlar bunu fazla ciddiye alır. Daha iyi olmak, daha iyi bir işte çalışmak, daha çok para kazanmak, daha çok sözü dinlenir olmak, daha daha… Onlar için size karşı üstünlük kurmak yaşamın amacı haline gelmiş olabilir. Çevrenizde bu tür insanlar varsa sizin başarılarınızdan çok, kayıplarınızla ilgileneceklerdir.
Belki yapacak daha iyi bir şeyleri yoktur…
Gerçekten iyi gözlem yapmak lazım. Bazı insanların kendilerini geliştirmek, yaşamlarını anlamlı kılmak gibi bir hedefleri yoktur. Zamanı başkalarının hayatını didiklemekle doldururlar. Belki aslında sizinle de bir alıp vermediği yoktur. Tüm bu yıkıcı faaliyetler anlık zafer duygusunu yaşamak içindir. Karmaşa yaratmak yaşam tarzı haline gelmişse onları kafaya takmanın anlamı var mı?
Ya da hayatları sizin yaşamınız kadar renkli değildir…
Belki, ortamda gerginlik yaratarak dikkati kendilerine çekmek istiyorlar…
Siz bu durumda sadece figüransınız. Sizden beklenen fitili ateşlemeniz. Olumsuz davranışları yüksek sesle sorgulamanız onların ekmeğine yağ sürecektir. Zarar görmek istemiyorsanız bu insanları görmemezlikten gelin. Bu yeterince ağır bir cezadır.
Sizden hoşlanmazlar, çünkü onlar her şeyin en doğrusunu bilir ve var oldukları “toplumun kurallarını korurlar”…
kıskanç2
Kendilerini dev aynasında görmeye alışan insanlar da “ben iyiyim, sen kötüsün” anlayışı vardır. Kuralları ve değerleri bir tek onlar bilir. Savcı da, yargıç da kendileridir.
Kim bilir, belki de kendi hayatlarından mutlu değillerdir…
Mutlu olmanın yollarını araştırmak yerine sizi de aynı karanlık dehlize çekmek daha kolay gelmiştir. “Ben mutsuzsam, kimse mutlu olamaz.” deme hakları var. Doğal olarak sizin de uzaklaşma seçeneğiniz…
Dönelim en başa. Bu gergin ortamın sorumlusu gerçekten siz misiniz?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın