Siz Mektup Yazmayı Özlemediniz mi?

0

Ne güzeldi eskiden, sevdiklerimizi özledik mi kalem kağıda sarılır duyguyla dolu yazardık. Postaneden göndermeye hiç üşenmezdik üstelik, ya şimdi… Whatsup,Messenger ya da e-mail ile hemen yazıyoruz.

Oysa elle yazılan mektuplar hissettiklerinizi kağıda aktarırken sadece insanlarla bağ kurmayı sağlamıyor, aynı zamanda bir çeşit terapi oluyor.

Mektupların da çeşitleri var; sadece diğer kişilere değil, kendinize de mektup yazın.

Hayatınızdaki olumsuz duygulardan arınmanızı sağlayan “iyileşme mektubu” kendinizi iyi hissettirir. Sizi zor duruma sokan konuyu tüm yönleriyle anlattıktan sonra, olumsuz duygulara ait kelimeleri çıkarıp tekrar okuyun. Bu aşamada başkasının mektubunu okurmuşçasına tarafsız olmaya çalışın. Kendinizi kötü hissettiren ne varsa çıkarıp, olumlu bir şekilde düzenleyin.

Kendinizi kötü veya çıkmazda hissedeceğiniz dönemler vardır. Moralinizi düzeltmek, ihtiyaç duyduğunuzda çıkarıp okumak için iyi hissettiğiniz bir dönemde yazacağınız “güç veren mektuplar” dan faydalanın. Mutlu olduğunuz dönemlerden, sizi çok sevindiren bir haberden, becerilerinizden, başarılarınızdan, size çok iyi hissettiren anılarınızdan bahsedin. Yazdığınız kağıt özel bir kağıt olsun, kendinize olan güvenini de tazelemiş olursunuz.

Hayatınızda gerçekten değerli olan, sizin için özel üç dostunuzu seçin ve onlara birer “şükran mektubu” yazın. Duygusal iyileşmeyi sağlayan şükran duygusu kin ve nefreti bastırır. Hayatın size iyi davrandığını hissedince kendinize olan güveniniz sağlamlaşır. Seçtiğiniz üç dostunuza onlar sayesinde neden iyi hissettiğinizi, sizein için ne ifade ettiklerini yazın. Güzel zarflara koyun ve gönderin.

Kendinizi iyi hissetmeniz için sizi rahatsız eden ya da iyi hissettiren herşeye mektup yazmayı deneyin, ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın