Siz Hangi Bölgenizdeki Yağlanmaya Savaş Açmak İstersiniz ?

0

Hepimizin aynaya baktığı zaman dikkatini çeken, beğenmediğimiz ve kötü hissettiğimiz bir bölgesi mutlaka vardır. Sebebi kimi zaman genetik bir durum, kimi zaman hatalı beslenme veya yanlış yaşam tarzıdır. Her kadın bu yağlardan kurtulmak ister. Sadece güzellik anlamında bakmak yanlış olur, aynı zamanda sağlık için bu kurtuluş şarttır.
Genel olarak yağların depolandığı bölgeler kalça, kol, bacak, karın ve göğüslerdir. Bu bölgelerdeki yağlanmaya neyin veya nelerin sebep olduğunu bularak işe başlayabilirsiniz. Bu konuda yardım alabileceğiniz uzmanlık dalı endokrinoloji birimidir. Vücudunuzda yağların depolandığı bölgeleri sağlık yönünden inceleyerek, altındaki nedenler hakkında size bilgi vererek yardımcı olacaklardır.

yağlanma

Hangi bölgelerdeki yağlanmalar hangi sebepler ile oluşabilir ve siz nasıl buna engel olabilirsiniz ;
•Karın bölgesindeki yağlanma, kadınlarda en çok görülen yağlanma tipidir. En önemli sebeplerden birincisi kan şekeri dengesi, ikincisi östrojen hormonudur. Her ikisinde de dengesizlik yağlanmaya sebep olmaktadır. Kullanılan doğum kontrol hapları, kan şekeri dengesizliği ve hareketsizlik yağlanmayı tetikliyor. Östrojen hormonu yağ depolanmasını sağlayan enzimleri aktifleştiriyor. Hormon konusunda her ne kadar fazla bir şey yapamasanız da kan şekerinizi dengeleyerek işe başlayabilirsiniz. Burada ilk iş beslenme düzeninizi buna göre hazırlamak ve uygulamaktan geçiyor. Kahvaltıda tam buğday ekmeği, domates, peynir, yumurta ve zeytinden oluşan bir öğün güne sağlıkla başlamanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra en fazla 2.5-3 saat aralıklar ile bir ana bir ara öğün olmak üzere yeme planınız çalışmalıdır. Ara öğünlerde mutlaka taze meyve ve yanında badem, ceviz, fındık veya yoğurt, ayran, süt tüketmelisiniz. Eğer tüm bunları uygulamanıza rağmen yağlanma ve kilo artışı ile sorun devam ediyorsa şeker, kalp veya tansiyon gibi hastalıklara karşı sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Ayrıca bu düzene ne kadar mükemmel uyarsanız uyun, içine hareket yani bir yürüyüş veya spor katmazsanız yine faydası olmayacaktır.

yağlanma1

•En zor çözüm bulunan bölgelerden bir tanesi de kollardır. Genel olarak genetik olduğu ifade edilse de, bu bölgedeki yağlanmayı kırmak veya engellemek için sıkı bir çaba gerekir. Günlük hayatınızda beslenme düzeninizde doymuş yağlardan uzak durduğunuz kadar, bu bölgeyi çalıştıracak hareketler de yapmalısınız. Küçük su şişeleri, dambıllar veya öğreneceğiniz bazı hareketler size bu konuda büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
•Kalça ve bacak bölgesi yağlanmalarındaki en büyük etken sürdürülen yaşam tarzıdır. Genel olarak hareketten uzak, çoğunlukla masa başı işi yapan veya her yere araba ile gitmeyi çözüm kabul eden kişilerde rastlanır.
•Yine biz kadınlar iş, eş, aile, çocuk derken yoğun bir stres altındayız ve bu stresin sebep olduğu şeylerden bir tanesi de bu bölgede yağlanmadır. Kısa mesafe demeden, vakit azlığını bahane etmeden mümkün olduğu kadar yürümeli, hareket etmeliyiz. Ayrıca mutlaka bol su tüketmeli, kafeinli içeceklerden uzak durmalıyız.
•Bir diğer yol da masaja gitmek veya duş alırken bu bölgeleri bir fırça yardımı ile canlandırmaktır.
•Hayatınıza katacağınız biraz ekstra hareket ve iyi bir beslenme düzeni, aynalar ile aranızı kesinlikle düzeltecektir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın