Siz de Herşeyi Fazla Düşünüyorsanız, Düşünme Biçiminizi Değiştirin

0

Bu gerçekten kötü bir alışkanlık, gereksiz yere fazla düşündüğünüzde yoruluyorsunuz. Üstelik sonuca ulaşmanız zorlaşıyor. Belki de hiç ihtiyacınız olmayan gereksiz bilgilere boğulursunuz.

Yapılan araştırmalar, aşırı düşünenlerin kuvvetli bir hayal gücü olduğunu ve yaratıcı ruha sahip olduğunu gösteriyor.Ancak burada önemli olan hayal gücünü ve yaratıcılığı, bireyi yıpratmadan olumlu yönde kullanabilmek.

fazladusunmek

Bu konuda yardım edebilecek terapi teknikleri var;

Sabah Sayfaları Tekniği;  bu bilinç akışı yönteminde bir not defteri alıp aklınızdan geçenleri anlamlı olsa da olmasa da yazın. İçlerinde gerekli gereksiz düşündüğünüz herşey olabilir. Bu yöntem iş dünyasında verimlilik uzmanları ve yöneticiler tarafından da kullanılıyor. Google’dan “morning pages” veya “sabah sayfaları” diye aratın, ne kadar çok kullanıldığını göreceksiniz.

sabah-sayfalari-teknigi

Düşünceleri günlük tutarak not almak etkili bir yöntem, inatçı düşünceleri fiziksel olarak işliyor. Böylece aklınız bunlara takılıp kalmıyor.

Üç Soru Tekniği; basit bir konuda bile aklınıza onlarca soru gelebilir. İş arkadaşınızla görev dağılımı konusunda yüzleşmek zorundasınız diyelim. Ama” ya şöyle söylerse, ya böyle derse” soruları kafanızda dönüyor. Aklınızdan soruları sorup cevapları kendiniz veriyorsunuz.

Bu yöntemde aklınızdan geçenleri üç soru ile sınırlıyorsunuz;

  1. “En kötü sonuç ne olabilir ?”
  2. ”En iyi sonuç ne olabilir ?”
  3. “En gerçekçi sonuç ne olabilir ?”.

En kötüsüne cevap bulduğunuzda sonuç ne olursa olsun nasıl başa çıkacağınızı fark ediyorsunuz.

ucsoruteknigi

En Basit İki Eylem Metodu; sorunlara en mükemmel çözümü ararken, en doğru adımı atmaya çalışırken fazla düşünüyorsunuz. Bu durum endişeyi artırıyor.

Bu kısır döngüden kurtulmak için sorununuzda fark yaratacak, o günün sonuna kadar çözüm getirecek en basit iki eylemi bularak konuyu kafanızda hafifletin.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın