Siyasette Yine Kadının Adı Yok…

0

Nefesler tutuldu,1 Kasım seçimleri için partilerin milletvekili aday listeleri merakla beklendi. Listeler açıklandığında bizim için yani kadınlar için durum hiç de parlak olmadığı görüldü.

Çünkü,7 Haziran seçimlerinde 4 partinin toplam kadın aday sayısı 510’du. 1 Kasım seçimleri için hazırlanan listelerde  kadın aday sayısı 498’de kaldı. Listesinde en fazla kadın aday bulunan parti, önceki seçimde de olduğu gibi HDP. HDP’yi sırasıyla CHP, MHP ve AKP takip ediyor.

 

Önce parlamentodaki en büyük partiye bakalım. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 550 milletvekili adayının 481’inin erkek, 69’unun kadın… Bir önceki seçimde bu partinin listesinde 99 kadın aday yer alıyordu.  Ayrıca listede 56 ilde hiç kadın aday yok.

Parlamentoda ikinci büyük parti olan Cumhuriyet Halk Partisinde kadın adayların sayısı arttı. Listesinde 125 kadın aday yer alan CHP’de 14 seçim bölgesinde kadın adaylar ilk sırada bulunuyor.  CHP, geçen seçimde 103 kadın aday göstermişti.
Halkların Demokratik Partisi HDP’ye bakıldığında da kadın adayların sayısında azalma söz konusu…  HDP listesinde 16 ilde kadın aday sayısı erkek adayları geçti. Ancak  HDP’de her ne kadar kadın aday sayısında başı çekse de 7 Haziran seçimlerine göre kadın aday sayısında düşüş görülüyor. HDP 7 Haziran’a 268 kadın aday ile gitmişti.

siyasette kadin

 

      Meral Akşener’in aday gösterilmemesi ile dikkatleri üzerine çeken Milliyetçi Hareket Partisi’nde durum biraz farklı.

MHP’nin kadın aday sayısında ciddi bir artış  kaydedildi.. 7 Haziran seçiminde 40 kadın adayı bulunan MHP, bu sayıyı 76’ya çıkardı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın