Site Yaşamı Güllük Gülistanlık mı?

0

İstanbul gibi devasa yerleşim birimlerinde, yaşam artık şehir dışında kurulan, her türlü sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı site yaşamına doğru kaydı. Site yaşamı, gerek daha ekonomik olması, gerekse yeşil alanları, bir çok ihtiyaca cevap verebilen altyapısıyla aileler için iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Büyük emeklerle biriktirilen tasarrufları, şehir merkezlerindeki fahiş fiyatlı eski binalar veya küçük daireler yerine şehir dışındaki ferah yeni sitelere yatırmaya başladık. Güvenlik, çocuk parkları, havuzlar, kafeler hatta alışveriş imkanı sağlayan bu yerleşim mekanları 2000’li yılların başlarından bu yana büyük rağbet görüyor.

site1

Ancak durum her zaman güllük gülistanlık olmuyor.Bir çok ailenin ortak kaygısı büyüyen ve ortalama 14 yaşı geçen çocuklarının sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanması sırasında yaşanan zorluklar. O zamanlar 4-5 yaşlarında çocuklarını site imkanlarında büyüten anne-babalar, şimdi ise ergenlik çağına giren çocuklarını şehir merkezlerine taşımakla meşguller.Zira yeni gençler,artık sitede oyun oynamak yerine ergenliğin getirdiği doğal bir sosyalleşme sürecindeler. Ergenler,arkadaşları ile birlikte sosyal bir çevre edinme, geliştirme ve kendi hayatlarını yaşama telaşındalar.

taşınma

Tabii biz büyükler de özellikle çocuklar küçükse site yaşamından pek bir memnunuz. Hafta sonları site dışarısında vakit geçirmek bize zor geliyor. Nedeni ise çok tanıdık “trafik problemi”. Hem de kapalı alanlarda çocuklarımızın daha korunaklı olduğunu düşünüyoruz. Ama çocuklar büyümeye başladığında zorluklar başlıyor…

İstanbul-Anadolu yakasında yaşayan bir aile, yeni yerleşim yeri olan Çekmeköy’ü tercih etmiş ve evin küçük bireyi, mutlu mesut 14 yaşına kadar gelmişti. Yakın çevre ve akrabalar ile, alışık olduğu muhit olan Kadıköy semtine ara sıra gitmek ebeveynlere yetse de, evin artık söz sahibi genç ferdi okul çevresi ve arkadaşlarının da etkisi ile her zaman piyasa merkezi Bağdat caddesinde gezmek istiyor.

ergen57

Aslında sınav odaklı eğitim sistemi de gençler şehir merkezindeki dershanelere çekmiyor mu? Zamanla büyüyen genç, geç saatte eve dönmeye kalktığında toplu taşıma sisteminin yetersizliği, uzaklık ve alternatif ulaşım araçlarının olmaması nedeniyle sıkıntılar yaşayacak.Doğal olarak gözü yolda endişeli ebeveynlerle ergenler arasında zaten pek de parlak olmayan ilişkiler, bir de bu nedenle gerilmeye başlıyor.

Bu anlattığımız örnek sanırız, aslında büyük kentlerin bir çoğunda da geçerli… Parlak hayallerle taşınılan siteler, çocuklar büyüdükçe, ihtiyaçlar değiştikçe cazibesini yitirmeye başlıyor. Şehir merkezine geri dönüş planları,işte tam da bu noktada devreye giriyor. İstatistiklere göre, şehir merkezine dönüş süresi maksimum 7 yıl.Görünen o ki, çocuklar büyüdükçe şehir merkezine göç kaçınılmaz oluyor.Farklı çözüm yolları bulanlar varsa dinlemeye hazırız.

Derya- İstanbul

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın