Sığınağınız Olan Eviniz Aslında Benliğinizin Bir Uzantısı…

0

Nereye giderseniz gidin, dönüşte evinize gelince rahatlarsınız. Eve dönüş rahatça davranabildiğiniz, kendinizi iyi hissettiğiniz bir atmosfere varmak demektir. Kendinizi güvende hissettiğiniz, dış dünyadan soyutlayabildiğiniz eviniz, bilinçdışında vücudunuzun ve benliğinizin bir uzantısıdır.

Kötü olaylar için “evlerden ırak olsun” deriz. Kötü bir şey bekleniyorsa “tehlike kapıda” deyimini kullanırız.

Evinizin kendisine ait bir kokusu vardır, anlamı size ait olan bu bölgeyi şekillendirmektir. Bu şekilde kendinizi evinizde hissedersiniz, sizin bir parçanız olur.

Aslında kendi içinizde yaşadığınızı evinize yansıtıyorsunuz. Mutfakta yemekler yaparsınız, salonda rahat koltuğunuzda dostlarla yemek yer ve film izlersiniz, yatak odasında seks yapar ve uyursunuz. Mahzen ve tavan arası gibi alanlar evin bilinçdışını temsil ederdi, yaşayanlara ait eski anılar veya gizli olan şeyler orada saklanırdı. Şimdi bunların yerini çekmeceler, gömme dolaplar aldı. Rafa kaldırmak deyimini hatırlayın, istemediğiniz bir konudan uzaklaşmak anlamındadır.

Hijyen ve temizlik konusunda takınılı olsanız bile, size soluk aldıracak dağınık bir köşeniz vardır. Benim başucu kitaplarım o görevi görüyor.

Bazen de ev işlerinden bunalıp bir otelde rahatça yaşayıp mutfak, temizlk ve alışverişten kurtulmayı hayal ederiz. Bunun anlamı da hayatınızdan kaçma, sonsuza kadar çocuk kalma isteğinizdir. Çünkü size ait olmayan otele emek vermiyorsunuz. Eviniz, size sorumluluklarınızla yüzleştirir.

Kendinize ait bir evinizin olması, hayatınızın iplerini eline almanın, yeterli olgunluğa erişmenin , kendinize bakacak gücünüzün olması demektir.

Etrafı toplamak arkadaşlarınızla keyifli sohbetler yapmak, bozulan eşyaları tamir etmek sizin işinizdir. İnsan emeğini sever, evinize emek verdikçe daha güçlü hissedersiniz.

Evinize hırsızlık gibi zorla girme durumu olmuşsa, borç nedeniyle satılma veya komşularla anlaşmazlık sözkonusu ise bunlar travmatik sonuçlar doğurabilir. Yani sınırların aşıldığı durumlarda hakimiyeti kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Güven duygunuz zedelenebilir.

Eviniz ruh halinizin yansımasıdır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın